Sebepsiz Yere Vücudunuz Morarıyorsa Dikkat!

Trombosit (PLT) düşüklüğü nedir? PLP düşüklüğünün belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Cildinizde nedensiz yere morluklar oluşuyorsa aman dikkat! Bu bazı hastalıkların habercisi olabilir!

Sebepsiz Yere Vücudunuz Morarıyorsa Dikkat!

 

Trombositlerin düşük ya da yüksek olması sağlık problemlerine neden oluyor.  Hemogram testleri ile tespit edilen trombositler ciddi bir hastalığa sebep olmadan hemen tedavi edilmesi gerekir. 

TROMBOSİT (PLT) DÜŞÜKLÜĞÜNÜN BELİRTİLERİ 

Trombosit düşüklüğünün birçok belirtisi vardır. Bunlar; kollarda ve bacaklarda morarmalar, hafif bir darbe ile o bölgenin kızarması,yaralanma sonrası aşırı kanama,diş eti veya burun kanamalarının uzun zaman durmaması, dalak büyümesi ve dalağın kanı temizlememesinden dolayı şiddetli karın ağrılarının ortaya çıkması,idrarda ve dışkıda kanama gibi belirtilerle ortaya çıkar.

TROMBOSİTLER HASTALIĞA NEDEN OLUYOR  

Trombosit sayısı düştükçe iç kanama riski de artar. Kalp ritim bozukluğu, yüksek tansiyon, inme ve felç gibi hastalıkların yaşanma ihtimali yükselir. Bazı insanlarda da nadiren de olsa beyin kanamasına hatta ölüme bile sebep olabilir. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Trombosit düşüklüğü kan testi neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Eğer trombosit düşüklüğü vücut sağlığını etkilemeyecek derecedeyse uzmanlar doğal tedavi yöntemleri öneriyor. Örn; domates, portakal, kırmızı meyveler gibi besinler tüketilmesi iyi gelir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR