Göğüs Röntgeninden Hastalık Teşhis Eden Yapay Zeka!

Yapay zekâ, sağlık alanındaki çalışmalarıyla geleceğe yön vermeye hazırlanıyor! Göğüs röntgenlerindeki ortalama raporlama süresi, yapay zeka kullanımıyla geliştirilen sistem sayesinde 11 günden 3 güne indirildi!

29.05.2019-15:29 - (Son Güncelleme: 29.05.2019-15:16)

 

 

Günümüzde en önemli teknolojik gelişmelerden biri olan yapay zekâ, her sektörde kullanılacak gibi görünüyor. Büyük şirketler kendi yapay zekâ teknolojileri için ciddi harcamalar yaparken, bu teknolojinin en çok kullanılacağı sektörlerin başında elbette sağlık geliyor. 

3 GÜNDE TESPİT EDİLECEK  

İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden King's College London'ın çalışmasına göre, 500 bin kişinin göğüs röntgeni verisi kullanılarak geliştirilen yapay zeka sistemi, röntgen raporlama zamanını kısaltarak aciliyeti olan vakaların tespit edilmesini kolaylaştırıyor. Göğüs röntgenlerindeki anomali durumlar, yapay zeka ile geliştirilen sistem sayesinde 3 gün içerisinde tespit edilebilecek.

RÖNTGENLERİ YORUMLAYACAK  

Bu zeka sistemi, göğüs röntgenlerindeki görsel kalıpları da yorumlayabiliyor ve hastanın vakasının acil olup olmadığını algılayarak, hastanın durumuyla alakalı radyoloji uzmanına bazı önerilerde bulunuyor.

Acil hastalık belirtileri olan anormal göğüs röntgenlerinin bir radyoloji uzmanı ile birlikte en kısa zamanda gözden geçirilmesini sağlamak, hastaların hızlıca en uygun tedaviye ulaşmasına ve tedavide başarı oranının artmasına olanak tanıyor.

Araştırmacılar, geliştirilen yapay zeka sistemi ile raporlama gecikmelerinin son bulacağını ve aciliyeti olan hastaların erken teşhisle hızlı bir şekilde tedavi edileceğini söylüyor.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR