Ruh sağlığını şu şekilde tanımlayabiliriz, bireyin hem kendi iç dünyasında hem de dış çevre ile iletişiminin olumlu olması barış ve huzur içinde bir ortamda bulunması. Ruh sağlığı iyi olan insan kendisini çevresini iyi bir şekilde anlar ve yorumlar. İnsanlarla ilgilidir ve çevresinde bulunan insanların hal ve davranışlarıyla ilgilidir ve onlara güven duyar aynı zamanda bu kendinin de özgüveni yüksek bir birey olduğunu gösterir. Okuma araştırma ve kendini yetiştirme yetisine sahiptir. Bulunduğu işlerde kendisine ve çevresine fayda sağlar.

Ruh sağlığı iyi olan kişi bulunduğu çevrede kendisini kolay kabul ettirir insanların sevgisini kazanır. Mantık çerçevesinde hareket eder. İnsanlara karşı anlayışlı hoşgörülü davranır. Zor zamanlarla stresle baş edebilecek güce sahiptir. Çevresine karşı olumlu ve pozitiftir ve kendisiyle barış halinde yaşarlar. Sürekli bir pozitif enerjiye sahiptir.

Ruh sağlığı iyi olan birey çevresinden gelen eleştiri, öğüt, nasihat gibi şeylere açıktır. Cesurdur ve hata yapma tedirginliğinden uzaktır. Bu tür bireylerin hatalarını telafi edebilme özellikleri vardır. Tüm bu davranışlar ruh sağlığı iyi olan insanlarda görünen özelliklerdendir.

Bu Özellikler Herkeste Aynı Mıdır?

Tüm bunlara rağmen ruh sağlığı iyi olan bir bireyi tanımlamak için yukarıda ki özellikler kesinlik içermez bunlar kişiden kişiye değişebilir farklılık gösterebilir. Dolayısıyla yukarıda sayılan olumlu özelliklere sahip kişinin kesinlikle ruh sağlığı yerinde diyebilmemiz söz konusu değildir. Ruh sağlığı için bunların dışında uzmanların kontrol altında başka değişkenler de göz önüne alınması gerekir.

Bir başka açıdan ruh sağlığı yerinde olmayan kişileri de kısaca sıra dışı hareketleri olan duygu ve düşüncelerinde tutarsızlık olan ve bir takın aykırılıkları olan hareketlerde bulunan kişiler olarak da tanımlayabiliriz. Ruh sağlığı kötü olan bir birey çevresiyle uyumlu değildir ve genellikle insanlarla ilişkileri bozuktur dolayısıyla bu bireylerin iş yaşamları da bu durumdan etkilenir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.