Plazma Farkındalığı İçin Bağışçı Oldu

Adana’da Kovid-19’a yakalanan arkadaşına plazma bulamadıklarından bahseden Can Bingül, kendi de hastalığa yakalandı. Hastalığı atlatınca ise ilk işi gidip immün plazma bağışı yapmak oldu.

Plazma Farkındalığı İçin Bağışçı Oldu

Plazma Farkındalığı İçin Bağışçı Oldu

Bilindiği gibi Kovid-19 tedavisi için kullanılan immün plazma, hastalığı atlatmış kişilerden alınıyor. Kovid-19 olan arkadaşına plazma bulamayan Can Bingül, kendi de bu virüse yakalandı ve atlattı. Virüsü atlatınca ise, plazma bağışı yaptı.

Kovid-19 salgınının yaşandığı bu dönemde, plazma ile tedavinin önemi gündemden düşmüyor. Kovid-19 olup hastalığı atlatanlardan immün plazma bağışı alınarak, diğer kişilerin iyileşmesi için tedavi uygulanıyor. Plazma bağışını, 1 hasta 3 ayda 8 kez yapabiliyor ve bu plazma bağışları 16 koronavirüs hastasına kullanılabiliyor. Bağışı gerçekleşen plazmalar, ağır yoğun bakım hastalarında kullanılıyor.

Adana’da Kovid-19 atlatan kişiler, immün plazma farkındalığı adına, Adana’daki Kızılay merkezine gidip bağış yaptı. Bağış yapan kişilerden Can Bingül (51) hastalığa yakalanmadan evvel, Kovid-19 hastası olan arkadaşına bir türlü plazma bulamadı. Plazma bulmanın zorluğundan sebep hastalığı atlatınca bağışçı olmaya karar veren Birgül, ‘Geçen günlerde bir arkadaşım rahatsızlık geçirmişti pek faydalı olamamıştık ve duygusal anlar yaşamıştık. Bundan dolayı ben ve çevrem çok üzüldü. Belki ona çare olamadık ama başka insanlara çare olabiliriz diye bu işi araştırdık. Bir doktor arkadaşımız tavsiye etti, biz de geldik plazma bağışımızı yapacağız’ ifadelerine yer verdi.

Oldukça dikkatli olmasına rağmen virüse yakalandığını söyleyen Bingül, ‘Kendime çok dikkat ediyordum erken teşhis yaptım ve test yaptırdım. Test sonucunda kendimi korumaya aldım. Daha sonra yediğime içtiğime ve aldığım vitamine çok dikkat ettim. Çok ağır geçirmedim sadece biraz zorladı ama sağlıklı bir şekilde atlattım’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR