Okula Giden Çocukları Gripten Nasıl Korumalıyız?

Kış ayları, özellikle okula giden çocuklar için hastalık riski taşır. Okula giden çocuklar üst solunum yolu hastalıklarına daha sık yakalanır. Çünkü okullarda grip gibi hastalıklar zincirleme bir şekilde yayılır. Peki okula giden çocukları gripten nasıl koruruz?

Okula Giden Çocukları Gripten Nasıl Korumalıyız?

Kış ayları, özellikle okula giden çocuklar için hastalık riski taşır. Okula giden çocuklar üst solunum yolu hastalıklarına daha sık yakalanır. Çünkü okullarda grip gibi hastalıklar zincirleme bir şekilde yayılır. Peki okula giden çocukları gripten nasıl koruruz? İşte yanıtı...

Çocuklarda Daha Hızlı Yayılır

Genellikle kış aylarında rastlanan gribe 'influenza' virüsü sebep olur. Grip ilk 24 – 72 saat arasında bulaşıcı bir hal alır. Özellikle bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklarda, grip hızlı bir şekilde zatürre ve bronşite kadar ilerleyebilir.

Doktor Önerisiyle İlaç Kullanılmalıdır

Gribin başlıca belirtileri; yüksek ateş, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür. Çocuklarda öksürük şurubu veya grip ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Gripte ateşle mücadele oldukça önemlidir. Doktorun önerisiyle ateş düşürücü ilaçlarla ateşe müdahale edilmelidir. Çünkü ateşin kontrol altına alınmaması nöbet riskine sebep olabilir.

Çocukları gripten korumak için alınabilecek önlemler:

- Kreş, okul gibi toplu bulunulan yerlerin iyi havalandırıldığından emin olun.

- Çocuğunuza öksürürken veya hapşırırken ağzını kapatmasını öğretin.

- Ellerini çok sık yıkamasna dikkat edin.

- Mümkün olduğunca çocuğunuzu grip sezonunda kalabalık ortamlardan uzak tutun.

- C vitaminden zengin sebze ve meyveleri tüketmesini sağlayın.

- Açık havada zaman geçirmesine olanak tanıyın.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri