Kanser 4 Yıl Önceden Tespit Edilebilir

Dünya genelinde her yıl milyonlarca kişi kanserden yaşamını yitiriyor. Bu nedenle erken teşhis son derece önem kazanıyor. Yapılan araştırmalar, geliştirilen yeni bir kit sayesinde kanserin 4 yıl öncesinden tespit edilebileceğini ortaya koydu.

Kanser 4 Yıl Önceden Tespit Edilebilir

Kanser 4 Yıl Önceden Tespit Edilebilir

Bilim insanları, kanserle mücadelede erken teşhisin önemini ortaya koyarak yeni bir çalışmaya imza attı. Uzmanlar, geliştirilen kan testiyle 5 kanser türünü, 4 yıl öncesine kadar tespit edebilmeyi başardı. Kanser tanısı konmamış kişilerde kan alındığı dönemden sonraki 4 yıl içerisinde, kanser olan kişiler ve olmayan 414 kişinin saklanmış daha önceki kan örnekleri, yeni geliştirilen bu test sayesinde yeniden incelenerek araştırıldığını belirten Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, hastalıkla ilgili yıllar öncesinden bulgu ve test sonucu olmadan tespit edilebileceğini aktardı.

KANSERİ YÜZDE 95 ORANINDA TESPİT EDEBİLİYOR

Prof. Dr. Hakan Karagöl, önceden alınarak dondurucuda saklanmış kan plazma örnekleri bulunan 123 bin 115 kişide yapılan bir çalışmada, kan dolaşımı içerisinde kanser hücrelerinin salmış olduğu DNA parçacıklarının metilasyonu yöntemi ile incelendiği bilgisini verdi. Prof. Dr. Karagöl, ‘Kan alındığı o dönemde kanser tanısı olmayan bu kişilerden, son 4 yıl içinde kanser gelişenlerin ve gelişmeyen 414 kişinin saklanmış önceki kan örnekleri, yeni geliştirilen bu test yöntemi incelendiğinde; mide, yemek borusu, kalın barsak, akciğer veya karaciğer kanseri gelişiminin yüzde 95 doğrulukla yıllar öncesinden, daha hastalıkla ilgili hiçbir bulgu ve test sonucu yok iken tespit edilebilir’ diye konuştu.

TEST YILLAR ÖNCESİNDEN KANSER İLE İLGİLİ BİLGİ VERİYOR

Kanser tanı testi üzerine yapılan araştırmayı değerlendiren Tıbbi Onkoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘Önceki yıllarda, kanserde, likit biyopsi denilen yöntem ile yaygın evreye geçiş olup olmadığı ile ilgili testler yapılmakta idi ancak ilk kez; muayene, film ve diğer testlerde kanser bulgusu olmayan sağlıklı görünen insanlarda, 4 yıl öncesinden kanser gelişimi ile ilgili bilgi verebilen bir test geliştirilmemiş idi. Kanserin erken tanısının konulması konusunda çok önemli bir adım. Çalışmada görülen önemli bir eksik, testin, kanser gelişeceği ile önceden bilgi verdiği ancak hangi organdan kanserin çıkacağını tespit edemediğidir. Bu nedenle testi pozitif gelen kişilerde nasıl bir tedavi yapılması gerektiği konusu belirsizliğini korumaktadır. Yapılan test, hastanın örneğin mide orijinli kansere yakalanacağı ile ilgili bilgi verse, mide operasyonu ile önleyici tedavi yapma şansı olacaktır. Ancak henüz bu test sonucuna göre böyle bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak, yine de testin, yıllar önceden kanser ile ilgili bilgi vermesi çok büyük bir gelişme. Daha çok sayıda insanı içeren ve kanserin çıkacağı organı da gösterebilen yeni test çalışmaları ile test ile ilgili zayıf noktaların zamanla kapanacağını ümit ediyorum.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR