Dijital Cihazlar Çocukların Göz Sağlığını Bozuyor

Genellikle çocuklar ders çalışmanın dışında yapılacak aktivite olarak bilgisayarda oyun oynamak olarak görmektedirler. Bu çocuklarda belirtisi bir yerden sonra bağımlılık haline gelebilmektedir. Peki çocukların devamlı dijital ekrana bakmalarında zararlar neler? İşte haberin detaylar...

Dijital Cihazlar Çocukların Göz Sağlığını Bozuyor

Dijital Cihazlar Çocukların Göz Sağlığını Bozuyor

Hayatın her alanında etkili olan ve birçok çocuğun bağımlısı haline geldiği dijital cihazların obezite ve çeşitli problemlere yol açtığı gibi çocukların gözlerini de tehdit ettiği uzmanlar tarafından söylendi.

ÇOCUKLARDA GÖZ PROBLEMLERİ ARTTI

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü uzmanları, çocukların ayrılmaz bir parçası haline geldiği dijital cihazların ilerleyen zamanlarda ciddi bir sağlık sorununa sebep olabileceğini söyleyerek doğru kullanım ile çocukların gelişimine büyük katkılar sağlayan bu cihazların, aşırı kullanıldığında ise gözlerde ciddi sorunların oluşmasına neden olabileceği açıklanmıştır.

Koronavirüs salgını süreci ve daha sonrada başlayan yaz tatili dolayısıyla okula gitmeyen çocukların vakitlerinin önemli bir kısmını dijital cihazlar başında geçirdiğinin altını çizen Aydın İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri, bu dönem içinde çocuklara geleneksel oyunların da oynatılmasını tavsiye etti.

Aydın Atatürk Devlet Hastanesi göz hastalıkları birim sorumlusu Op. Dr. Hakan Şensöz 'Yeni jenerasyon, doğdukları andan itibaren teknolojiyle ve dijital cihazlarla iç içe. 2000 ve sonrasında doğan kuşak, bütün yaşamları boyunca teknolojiyle ve dijital ekranlarla birlikte büyüdüler. İlerleyen yıllarda teknolojinin yaşamlarımızın daha da içine gireceğini düşünürsek, dijital teknolojilerin aşırı tüketiminin gözlerde oluşturabileceği etkileri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu noktada ailelerin ve çocukların, aşırı ekrana bakma sebebiyle oluşabilecek problemler hakkında bilgilendirilmesi ve ailelerin çocuklarını yaz aylarında açık alanlarda zaman geçirmek için teşvik etmeleri çok büyük önem taşıyor. Dijital ekran karşısında aşırı zaman geçiren çocuklarda, miyopi, şaşılık ve göz kuruluğu gibi rahatsızlıkların oluşma ve artma riski çok daha yüksek. Bu nedenle çocukların dijital ekran karşısında çok fazla vakit geçirmesini önermiyoruz' şeklinde konuştu

GELENEKSEL VE FİZİKSEL OYUNLAR OYNANMALI

Bugün pek çok çocuğun dijital dünyada yalnız başına ve hareketsiz olarak oynamaya başladığını ve bu durumun çocuğun gelişimini de olumsuz olarak etkiler yarattığını belirten Op. Dr. Hakan Şensöz 'Birçok anne, baba daha sessiz ve evin içinde olduğu için çocukların ekran başında oynamasına müsaade ediyor. Bu durum ileride çeşitli sağlık sıkıntılarına neden olabilir. Çocukların dışarıya çıkmaları fiziksel aktivitelerde bulunmaları ve gerçek hayattaki yani mahalledeki arkadaşları ile oynamaları sağlık için daha önemli. Bugün çocukların pek çoğunda sürekli dijital cihazlara bakmaktan kaynaklı rahatsızlıklar artmaya başladı. Anne-babalara tavsiyemiz çocuk ‘daha mutlu oluyor ya da görünüyor' diye sabahtan akşama kadar bilgisayar ya da telefon başında oturtmayın' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR