Çocuklarda Görülen Obezitenin Nedenleri

Son zamanlarda çocuklarda çok sık görülen obezitenin en büyük nedeni fazla kalori alımı olarak belirtiliyor. Türkiye'de yapılan araştırmalara göre çocuk ve gençlerde görülen obezite yüzde 25 civarında.

Çocuklarda Görülen Obezitenin Nedenleri

Son zamanlarda çocuklarda çok sık görülen obezitenin en büyük nedeni fazla kalori alımı olarak belirtiliyor. Türkiye'de yapılan araştırmalara göre çocuk ve gençlerde görülen obezite yüzde 25 civarında. İşte detaylar...

KALORİ ALIMI FAZLA

Türkiye'de yapılan araştırmalara göre çocuklarda ve gençlerde obezite oranı yüzde 25 civarında. Özellikle çocuklarda genetik ve hormonal kaynaklı obezitenin görülme oranının düşük olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Çiftçi, "Çocukluk çağı obezitesinin yüzde 90-95'i fazla kalori alımı ve yetersiz kalori harcanmasından kaynaklanıyor" dedi.

ENERJİ HARCAMAK ÖNEMLİ

Enerji ihtiyacının çocukların büyümeleri için gerekli olduğuna vurgu yapan İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğr. Üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Çiftçi, "Koşmak, nefes almak, yürümek, beden ısısını korumak, gıdaların sindirimi, hareket etmek, konuşmak gibi faaliyetler enerji harcayarak olur. Vücuda alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise artan enerji bedende yağa dönüşüp biriktirilir. Bu şekilde obezite meydana gelir" diye konuştu.

KİLO ALMA NEDENLERİ

Anne ve babaların olumsuz tutumları ve yanlış beslenme alışkanlıklarının çocukların kilo almasına ortam hazırladığını belirten Doç. Dr. Çiftçi, "Çocukluk çağlarında başlayıp devam eden obezitenin ortalama ömrü 15 yıl kısalttığı belirtiliyor.Obezite çok ciddi sağlık sorunlarına ve hastalıklarına yol açıyor. Damar sertliği, tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, horlama,nefes kesilmesi,uyku düzensizliği, depresyon bunlardan sadece bir kaçı" dedi.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri