19. gebelik haftası ile gebeliğin 5. ayına girmiş bulunuyorsunuz ve gebelik sürenizi yarıladınız. Peki, Annede gebelikte 19. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?19. Gebelik haftasında bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?Bebekte gebelikte 19. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır? İşte merak edilenler...

Gebeliğin bu haftasında rahim büyümesiyle rahimi destekleyen yuvarlak bağ dokusu esneme gösterecektir. Esnekliğini yeteri kadar kazanmamış bağ dokusu karnın alt kısmında sağ ya da solda hissedilebilir. Ani eğilme, kalkma ve doğrulma gibi hareketlerde hissedilebilir. Dinlenmeye özen gösterin çünkü dinlemek hamileliğin 19. haftasında siz ve bebeğiniz için iyi gelecektir. Bel bölgesi biraz kalınlaştığı için 19. hamilelik haftası bebeğin hareket alanını kısıtlayan dar kıyafetleri doğum sonrası için saklayabilirsiniz. Gebeliğin 19. haftası itibariyle doğuma kadar aynadaki yeni görüntünüze alışmaya çalışın.

19. HAFTADA ANNEDE NASIL DEİĞİMLER YAŞANMAKTADIR?

Anne adaylarında gebeliğin 19.haftası yüzde bir takım belli belirsiz lekeler meydana gelebilir.  Kiri andıran bu lekeler gebelik döneminde bazı hormonların düzeyindeki artışa bağlı olarak oluşur. Doğum kontrol hapları kullanımı da bu tip lekelenmelerin meydana gelmesine sebebiyet vermektedir.

19. gebelik haftasında anne adayları eşleri ile bebek doğduktan sonra olası ihtiyaç hali için kreş veya yuva ya da dadı araştırmaya başlayabilir. Bu araştırma için zaman erken gelebilir ancak gebeliğin ilerleyen haftalarında başka meşguliyetler nedeni ile oldukça yoğun bir koşuşturma içine girilecektir. Şimdiden ön bir araştırma yaparak fikir edinmek faydalı olacaktır.

19.GEBELİK HAFTASINDA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADAR?

Bebek gebeliğin 19. haftasında boyu yaklaşık 14 cm uzunluğundadır ve kilosu ise 250 gr ağırlığındadır.

BEBEKTE GEBELİKTE 19. HAFTA NASIL DEĞİŞİNLER YAŞANMAKTADIR?

Bebek hamileliğin 19. haftasında dışarıdan gelen sesleri duyabilir ve hatta işittiği bu seslere tepki verebilir.

• Bebek kendini tanımak için 19. hamilelik haftasında eliyle her şeye dokunur.

• Bebeğin koklama, tat alma, duyma, görme ve dokunma duyuları 19. gebelik haftasında gelişmeye başlıyor.

• Bebeğin bacak ve kolları 19. gebelik haftası vücudunda olması gereken yerde duruyor.

• Bebeğin böbrekleri ürin üretimine 19. hamilelik haftasında devam ediyor.

• Bebeğin saçları da gebelikte 19. haftada çıkmaya başlıyor.

• Bebeğin vücudunu hamilelikte 19. haftada amniyotik sıvı içinde bozulmasını ve derisinin çürümesini önlemek için verniks caseosa olarak adlandırılan bir tabaka kaplıyor. Bu mukoza bebeği hem korur hem de besler.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.