Gestasyonel diyabet belirtileri neler? Diyabeti olan bir kadın ne yapmalıdır?Gebelik diyabeti nedir?Gebelik diyabeti riski nasıl anlaşılır?Anne babadaki diyabet çocuğa geçer mi? İşte tüm merak edilen soruların yanıtları haberimizde...

GESTASYONEL DİYABET NEDİR?

Gestasyonel diyabet, ilk defa gebelik sırasında saptanmış kan şekeri yüksekliği olup tip 2 diyabet gelişimi için risk olan prediyabet durumlarından biridir.

Gestasyonel diyabetlide gebelik öncesinde diyabet yoktur. Gebelik sırasında bazı hormonlar bebeğin gelişimi için normalden daha fazla salgılanır. Bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Gestasyonel diyabet özellikle gebeliğin 24. haftasından sonra hızlanarak artar. Görülme oranı %2-4 olduğundan her gebeye, özellikle riskli olanlara gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında tarama testi uygulanması gerekir.

Tarama testi, günün herhangi bir saatinde suda eritilen 50 gr şeker alındıktan 1 saat sonraki kan şekeri değerine bakılmasından ibarettir. 140 mg/dL’nin altında ise gebede gestasyonel diyabet yoktur. Eğer üzerinde ise, 100 gramlık ikinci bir şeker yüklemesi daha yapılır. Çıkan sonuca göre karar verilir. 75 gramlık tek bir yükleme testi ile de bazı kliniklerde tanı konulabilmektedir.

DİYABETİ OLAN KADIN NE YAPMALIDIR?

Günümüzde gebeliğin iyi planlanması (yani kan şekerinin kontrol altında olması) ve modern gebelik takip yöntemleri sayesinde, diyabetli kadınlar da sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir. Sadece biraz daha özverili olmaları gerekebilir.

GEBELİK DİYABETİ NEDİR?

Daha önceden diyabeti olan kadın gebe kaldığında pregestasyonel diyabet söz konusudur. Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet), daha önceden diyabeti bulunmayan bir kadında, gebelik sırasında ortaya çıkan ve bebeğin doğumu ile birlikte genellikle ortadan kaybolan, geçici bir diyabet şeklidir.

Gebelik diyabeti;

 • Gebe kadınların yaklaşık olarak %2-4’ünde görülür.
 • Gebeliğin genellikle 24-28. haftalarında ortaya çıkar.
 • Daha sonraki gebeliklerde tekrarlayabilir.
 • Bu tür diyabeti daha önce geçirmiş olan kadınlarda, daha sonraki yıllarda kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, gebeliğinde diyabet gelişen annelerin gebelik sonrasında ideal kilolarına dönmeleri ve düzenli spor yapmaları hastalığın tekrarlamaması açısından çok önemlidir. 

  Gebelik diyabeti riski nasıl anlaşılır?

  • Ailesinde diyabet hastalığı olan kişiler,
  • Kilolu kişiler,
  • 35 yaş üzerinde gebe olanlar,
  • Daha önceki hamileliklerinde 4 kilogramın üzerinde bebek doğurmuş olanlar,
  • Daha önceki gebelik sırasında gestasyonel diyabet olanlar gebelik diyabeti gelişmesi açısından risk altındadır. Gerekli testler için doktora danışılmalıdır.

   Anne babadaki diyabet çocuğa geçer mi?

   Anne tip 1 diyabetli ise, çocuğunun tip 1 diyabetli olma riski yüzde 2 kadardır. Hem anne hem de baba tip 1 diyabetli ise bu risk yüzde 30’a kadar yükselir. Buna karşılık, annenin tip 2 diyabeti varsa, çocuğun tip 2 diyabetli olma riski yüzde 25 kadardır. Hem anne hem de baba tip 2 diyabetli ise bu risk yüzde 50’ye kadar yükselir.

  Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.