Rize'de Riskli Olduğu Tespit Edilen 112 Hane Tahliye Edildi

Rize Valisi Kemal Çeber, riskli görülen evlere yönelik atılan adımlardan ve projelerden bahsetti.

27.07.2021-17:07 - (Son Güncelleme: 27.07.2021-17:14)Rize'de Riskli Olduğu Tespit Edilen 112 Hane Tahliye Edildi

Rize'de geçtiğimiz günlerden itibaren şiddetli yağışlar ile beraber sel ve heyelanlara sahne oluyor.

Rize'de geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve ölümlere yol açan sel felaketin ardından bu kez can kaybı olmaması için yetkililerden sürekli uyarılar yapılıyor.

RİSKLİ HANELER İÇİN TAHLİYE KARARI

Rize Valisi Kemal Çeber, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı şiddetli sağanak yağış uyarısının sonrasında il genelinde sel ve heyelan riski olan yapıların tahliye edildiğini ifade ederek ''Çok riskli gördüğümüz 164 haneden 112’si tahliye edildi.'' diye konuştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan şiddetli yağış uyarısının ardından tüm kurumların teyakkuzda olduğunu belirten Rize Valisi Kemal Çeber, ''Son 10 gündür hiç ara vermeden afet ile mücadelemizi devam ettiriyoruz. Tüm ülke bunu izledi ve sağ olsunlar herkes de 'geçmiş olsun' mesajlarını bize ulaştırdı. Bugün gece 00.00 itibarıyla uyarılar vardı. Biz de ona karşı tedbirlerimizi aldık.''

TEDBİRLER ALINDI

''Bu yağışın sabah saatlerinde devam edeceği, öğleden sonra en yoğun halini yaşayacağı ve çarşamba günü öğle saatlerine kadar da etkisini devam edeceğini uzmanlarımız değerlendirdi. Biz de ona karşı bütün tedbirlerimizi aldık. Sabah 07.00 itibarıyla AFAD binamızda, afet kriz merkezimizde hepimiz yerimizi aldık. Afet ile ilgili bütün kurum amirlerimiz burada. Yağış haritamızdan ve diğer bilgileri alarak takip ediyoruz.'' dedi.

DAHA RİSKLİ BİR DURUM...

Rize Valisi Kemal Çeber, ''Yağışlar özellikle Pazar ilçemiz olmak üzere kıyı şeridimizde yoğun bir şekilde seyrediyor. İlerleyen saatlerde içerilere doğru ilerlemesini bekliyoruz. Uzmanlarımız bu şekilde değerlendiriyor. Yoğun hava kütlesi sabit duruyor ama bize Samsun, Ordu, Giresun güzergahından yeni bir sistem yaklaşıyor. Bu iki sistemin birleşmesinin daha riskli bir durum oluşturacağı öngörülüyor. Biraz gelişecek hava olayları ile ilgili bu.'' dedi.

TOPRAK SUYA DOYDU

Yaklaşık 10 gündür süren yağışların şiddetini artırması ile beraber yağmura doymuş topraklar sebebiyle yüzeysel akıntıların risk arz ettiğinin altını çizen Rize Valisi Kemal Çeber, ''En büyük riskimiz 10 gün içerisinde yağışların hiç durmaması ve artık toprağın iyice doymuş olması, buna bağlı olarak gelecek her yağışın yüzey suyu olarak akabilme ihtimali. Buna karşılıklı da hazırlıklıyız.'' 

TAM BİR TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

Vali Kemal Çeber, ''Şu anda herhangi sorun olacak nitelikte bir olayımız yok. Sadece Pazar’daki bazı derelerimizde şişmeler olmaya başladı. Her türlü önlemimizi aldık ve her deremiz ile menfezimizin başında iş makinamız bekliyor.

227 tane aracımız kritik noktalarımızda konumlanmış durumda. Ekiplerimiz dünden itibaren çok yoğun bir şekilde çalıştı. Bu yağışla ilgili çok riskli gördüğümüz 164 haneden 112’si vatandaşlarımız ile görüşülerek tahliye edildi. Yağış riski altında olan her bir vatandaşımız özellikle uyarıldı. Tam bir teyakkuz halindeyiz. Rize’de faklı bir iklim, yağış düzeni yaşıyoruz.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal