Usta Oyuncu Tuncel Kurtiz Ölümünün 7. Yılında Anılıyor

Özgün yapımların usta oyuncusu, senarist, yönetmen ve yapımcı Tuncel Kurtiz, vefatının 7. yılında anılıyor.

Usta Oyuncu Tuncel Kurtiz Ölümünün 7. Yılında Anılıyor

Usta Oyuncu Tuncel Kurtiz Ölümünün 7. Yılında Anılıyor

1 Şubat 1936'da İzmit'te yaşama gözlerini açan Tuncel Kurtiz, Türk bürokratı olan babasının mesleğinden dolayı ilköğrenimini 8 farklı şehirde sürdürdü. 

YÜZLERCE SİNEMA FİLMİNDE OYNADI

Felsefe, sanat tarihi, psikoloji gibi pek çok alanda eğitim alan Kurtiz, hiçbirini tamamlamadı ve üniversiteden ayrıldı. 1958 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa adım attı. Orhan Günşiray'ın yönettiği 1964 yapımı Şeytanın Uşakları filmiyle oyunculuğu sürdüren usta isim, yüzlerce sinema filminde yer aldı.

1979 yapımı Gül Hasan filminin senaryo ve yönetmenliğini üstlenen Kurtiz, 1980 yapımı Bereketli Topraklar Üzerinde'nin senaryosunu kaleme aldı.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından yurt dışına yerleşen Kurtiz, ABD, Almanya, İsveç'te çok sayıda sinema ve tiyatro projelerinde yer aldı.

ÇOK SAYIDA ÖDÜL

Çok sayıda dizide ve projede yer alan Kurtiz, Ezel dizisinde canlandırdığı 'Ramiz Dayı' ve Muhteşem Yüzyıl dizisinde 'Ebussuud Efendi' karakterleriyle son sanat yıllarında hayran kitlesini artırdı ve çok sayıda ödülün de sahibi oldu.

Tuncel Kurtiz, 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Senaryo', 1986 Berlin Film Festivali'nde 'Gümüş Ayı', 1994 Altın Portakal Festivali'nde 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu', 2002 Sadri Alışık Ödülleri'nde 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu', 2008 İtalya Taormina Film Festivali'nde 'Sanat', Yeşilçam Ödülleri'nde 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu', 15. Altın Koza Film Festivali'nde 'Usta Oyuncu' ve 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde 'Yaşam Boyu Başarı' ödüllerinin sahibi oldu.

Menend Kurtiz ile evliliğinden Aslı ve Mirza Adında çocukları olan sanatçı, İstanbul Etiler'deki evinde 27 Eylül 2013'te düşerek başını çarpması sonucunda 77 yaşında yaşamını yitirdi.

Kurtiz'in cenazesi, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tertip edilen anma töreni sonrasında Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel Köyü'nde toprağa verildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR