İstanbul Modern’den Sanatçı Filmleri Sergisi

İstanbul Modern, coronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında her yıl müzede gerçekleştirilen programı bu yıl çevrimiçi bir sergi olarak sunuyor.

İstanbul Modern’den Sanatçı Filmleri Sergisi

İstanbul Modern’den Sanatçı Filmleri Sergisi

Londra’daki Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan ve farklı coğrafyalardan 20 sanat kurumunun ortaklığıyla devam eden Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programı kapsamında bu yıl 8 film gösteriliyor.

İstanbul Modern küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci’nin oluşturduğu Artists’ Film International 2020 çevrimiçi sergisinde yer alan sanatçılar: Ergin Çavuşoğlu (İstanbul Modern, Türkiye), Yu Guo (KWM artcentre, Pekin, Çin), Ailbhe Ní Bhriain (Crawford Sanat Galerisi, Cork, İrlanda), Francesco Pedraglio (GAMeC / Bergamo Modern Çağdaş Sanat Merkezi, İtalya), Raqs Media Collective (Project 88, Mumbai, Hindistan), Lerato Shadi (Friends of Iziko South African National Gallery, Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti), Rhea Storr (Whitechapel Gallery, Londra, Birleşik Krallık) ve Lisa Tan (Bonniers Konsthall, Stockholm, İsveç).

PROGRAMIN TEMASI: LİSAN

Program bu yıl, hem bireylerin düşüncelerini ifade etmeleri için bir araç hem de dünyayı nasıl algıladığımızı, nasıl ifade ettiğimizi belirleyen önemli bir unsur olan “lisan” üzerine odaklanıyor. Ait olduğu toplumu oluşturan bireyler arasında bir iletişim aracı olmanın ötesinde, aynı zamanda kültürel birikimi de temsil eden lisan teması ve bu başlığa ilişkin farklı açılımlar Artists’ Film International programında yer alıyor.

Sanatçı Ergin Çavuşoğlu katıldığı programda Çavuşoğlu’nun “Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç” adlı videosu 2020 yılı içinde hem İstanbul Modern’in internet sitesinde hem de programın uluslararası ortaklarında gösteriliyor.

ÇEVRİM İÇİ SÖYLEŞİ DÜZENLENECEK

Sergi küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci programın 2020 konuğu Ergin Çavuşoğlu ile 30 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştiriyor. Soru-cevap oturumunun da olacağı çevrimiçi söyleşi, internet tabanlı bir yazılım üzerinden yayınlanacak ve 100 kişinin katılımıyla sınırlı olacak. Söyleşi kaydı daha sonra İstanbul Modern’in YouTube kanalına yüklenecek.

İstanbul Modern internet sitesi üzerinden izlenebilecek programda yer alacak filmler: Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç (Ergin Çavuşoğlu), Jiéjiè (Büyüleşme) (Yu Guo), Yazıtlar (Bir Burada Şimdi) (Ailbhe Ní Bhriain), Saat Yönünün Tersine Anlatı (6 takımyıldız) (Francesco Pedraglio), Zaman Yolculuğu için Şifreler (Raqs Media Collective), Mabogo Dinku (Lerato Shadi), Junkanoo Sohbeti (Rhea Storr) ve Senin Resimlerim (Lisa Tan) 29 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında izlenebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR