Geleneksel Türk Kılıçları Yeniden Hayat Buluyor

Manisa'da yaşayan Fatih Altanay, binlerce yıl önce kullanılan geleneksel Türk kılıçlarını günümüzde aslına uygun şekilde ortaya çıkarıyor.

Geleneksel Türk Kılıçları Yeniden Hayat Buluyor

Geleneksel Türk Kılıçları Yeniden Hayat Buluyor


Orduda yüzbaşı olarak görev yaparken gazi olan ve ardından emekliye ayrılan 37 yaşındaki Fatih Altanay, geleneksel savaş aletlerinin yapımına ilgi duymaya başladı.

2011 yılından bu yana çeşitli müze ve koleksiyonlardaki tarihi kılıçlar ve savaş aletleri ile yazılı yüzlerce kaynağı inceleyerek bu alanda kendisini geliştiren Altanay, başta zırh, miğfer, ok, yay, kalkan ve kılıçla ilgili bütün incelikleri öğrendi.

2018'de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültürel miras taşıyıcısı olarak seçilen Altanay, binlerce yıl önce yapılmış bir kılıcın benzerini, üzerindeki işlemelerle 3 ila 4 hafta arasında aslına uygun şekilde ortaya çıkarıyor.

Mesleğini gelecek kuşaklara taşımak isteyen Altanay, atölyesinde meraklılarına kılıç ve geleneksel savaş aletlerinin yapımını da öğretiyor.

Fatih Altanay yaptığı açıklamada "Kılıç çok sade bir araç gibi görünebilir ama bir sürü değişik formu var. Bu formlar da üretildiği yüzyıla göre değişiklik gösterebiliyor.' diyen Altanay, 'İskitlerden başlayıp, Osmanlılara kadar gelen süreçte bu kılıç sanatçılığı adeta bir derya deniz. Araştırdıkça Türkiye'de bu işin aslına sadık kalınarak yapıldığını görmedim. Evet kılıç yapan ustalar var ama aslına uygun yapılmıyor. Kılıcın üzerinde çok ince bir matematik biliminin olduğunu fark etmemle başladı bütün iş. Türkiye'de bu işi aslına sadık kalarak yapıyorum, öğrenme sürecim de devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Türk kılıcı ve silah sanatıyla ilgili yüzlerce eser okuduğunu ve bugüne kadar 700'den fazla kılıcı incelediğini dile getiren Altanay, şunları kaydetti:

"Türklerde silahın çok büyük bir kültür olduğunu gördüm. Bunun yanında kaybolmuş teknikleri de ortaya çıkarıyorsunuz, çok fazla deneysel çalışıyorum. Amacım bu işte para kazanmaktan ziyade deneysel çalışmak, eskiler bunu nasıl yaptıysa aynısını yapıyorum. Bundan 300 yıl önce ya da binlerce yıl önce, bir usta bir kılıcı yaparken hangi malzeme, hangi yöntem ve teknikle yapıyorsa o şekilde kılıç yapıyorum. Aradaki tek fark bir kılıcın eski, diğerinin yeni olması."

Kılıçta denge noktasına, kılıcın ağırlığına, boyuna, gramına, santimetresine ve süslemesine kadar her aşamasına özen gösterdiğini anlatan Altanay, atölyesinde öğreticilik de yaptığını aktaradı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR