'Amacımız Nuh'un Gemisini UNESCO Dünya Mirasına Aldırmak'

Turizm ve Tanıtma Platformu Genel Başkanı Fikret Yıldız, amacının Nuh'un Gemisini UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne aldırmak olduğunu açıkladı.

'Amacımız Nuh'un Gemisini UNESCO Dünya Mirasına Aldırmak'

Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız, "Amacımız Nuh'un Gemisini UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne aldırmak. Yapılacak sondaj ve arkeolojik çalışmalar neticesinde burası asıl miras listesine girdiği zaman bütün dünyada insanların çok büyük ilgisi oluşacak." diye konuştu.

Yıldız, konuyla ilgili yapmış olduğu değerlendirmede, platform olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile nisan ayında iş birliği protokolü imzaladıklarını, bu çerçevede UNESCO dünya miras alanları ile ilgili çalışma başlattıklarını dile getirdi.

‘Araştırmacılar 40 Yıldır Konuyla İlgileniyor’

Nuh'un Gemisinin insanlık için önemli bir tarihi ayrıntı olduğunu vurgulayan Yıldız, ekledi:

"Nuh'un Gemisi ile ilgili bölünmüşlükler var. Hem Şırnak Cudi Dağı'nda hem de Ağrı Doğubayazıt'ta bilinen alanlar var. İyi ve titiz araştırmalar yapabilir, ciddi ve somut adımlar atabilirsek bütün dünya insanlarına Nuh'un Gemisinin gerçek yerini ilan edebiliriz. Buraya 40 yıldır araştırmacıların ilgisi var. Somut adımlar atılmadan, gerekli yasal izinler alınmadan yapılmış çalışmaları kullanamıyoruz."

‘Nuh'un Gemisinin Dünya Miras Geçici Listesi'ne Alınması İçin Başvuruda Bulunduk’

Yıldız, Nuh'un Gemisinin Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınması için Ağrı Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunduklarını bildirerek şunları söyledi:

 "Amacımız Nuh'un Gemisini UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne aldırmak. Yapılacak sondaj ve arkeolojik çalışmalar neticesinde burası asıl miras listesine girdiği zaman bütün dünyada insanların çok büyük ilgisi oluşacak." 

Yıldız, Türkiye'nin 2023'te 70 milyon turist hedefinin olduğunu, platformun da bu yönde ilerlediğini belirtti ve ekledi:

 "Nuh'un Gemisi UNESCO yolculuğunda başarıya ulaşınca her yıl 10 milyona yakın turistin orayı ziyaret edeceğine inanıyorum." 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR