Menopoz Artık Çocuk Sahibi Olmaya Engel Değil

Regl kanamasının kesilmesi olarak bilinen menopoz tüm kadınların yaşayacağı bir dönemdir. Türkiye’de menopoz yaşı ortalama 51 olarak kabul edilirken, uzmanlar 15 yaşında kişilerde de menopoz görülebileceğini belirtiyor.

Menopoz Artık Çocuk Sahibi Olmaya Engel Değil

Menopoz Artık Çocuk Sahibi Olmaya Engel Değil

İnsan ömrünün uzaması, menopoz sürecindeki sıkıntıların giderilmesi ve kemik yoğunluğunun korunmasının daha da önem kazanmasına neden oldu. 18 Ekim Dünya Menopoz Günü hasebiyle önemli açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, ‘Kadınlarda ileri yaşlarda en önemli yaşam kaybı nedenlerinden biri kemik kırıkları. Bunun önüne geçmek için kadınların iyi kontrol edilmesi, menopozun mümkün olduğu kadar geciktirilmesi ve kadınların spor faaliyetlerinde bulunmaları gerekiyor’ dedi.

Prof. Dr. Erkut Attar aynı zamanda, güncel tedavi teknikleri uygulanarak artık menopozun kadınların çocuk sahibi olmasına engel olmadığını sözlerine ekledi.

TÜRKİYE'DE MENOPOZ YAŞI ORTALAMA 51

Türkiye'de menopoz yaşının 51 olduğunu sözlerine ekleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, ‘Menopoz hastalarında östrojenin azalmasıyla birlikte kemik erimesi görülüyor. Son dönemde hasta dostu, düşük dozda östrojen tedavileri uygulanabiliyor. Hastalar genellikle hormon replasman tedavisinden korkuyor. Ancak doktor kontrolü olduğu takdirde korkulmasına gerek yok’ şeklinde konuştu.

‘ERKEN MENOPOZ ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA ENGEL DEĞİL’

Prof. Dr. Erkut Attar, ‘Kariyer yapan ya da bir şekilde çocuk doğurmayan kadınlar var. Bu kadınlarda doğurganlığı korumak önemli. Yumurtaların dondurulmasıyla kadınların doğurganlığı korunabiliyor’ dedi.

15 yaşında erken menopoza girmiş hastaların olduğundan bahseden Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınların mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalarını öneriyorum. Burada önemli nokta farkındalık. Menopoz ilk belirti olarak adet düzensizliğiyle gelir. Ailelere de burada önemli görevler düşüyor. Eğer anne erken menopoza girdiyse kızının da doktor takibini ihmal etmemesi gerekiyor. Bugün çağdaş tıp ve teknolojiler sayesinde 17 yaşındaki bir kadına da 51 yaşındaki bir kadına da artılar katabiliyoruz.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR