Gebelikten korunmak için herhangi bir yöntem kullanmadan cinsel ilişkide bulunan kadınların % 80-90'ı bir yıl içinde gebe kalır. Bu nedenle bebek istenmiyorsa mutlaka bu korunma yöntemi kullanılır. Bu hap ne zaman alınmalı? İşte en iyi korunma yöntemlerinden olan ertesi gün hapı hakkında merak edilenler!

EN İYİ KORUNMA YÖNTEMLERİNDEN BİRİ

Doğum kontrol yöntemi seçiminde kişinin yaşı, doğum yapıp yapmadığı, adet düzeni, alışkanlıkları, cinsel yaşantısı gibi birçok parametre değerlendirilmelidir. Önceden belirlenen bir yöntemin kullanılmadığı durumlarda acil korunma için en iyi alternatiflerden biri ertesi gün haplarıdır.”

ERTESİ GÜN HAPI NE ZAMAN KULLANILIR?

  • Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinde sorun çıkması,
  • Cinsel ilişki sırasında prezervatifle ilgili sorunların yaşanması,
  • Cinsel ilişki sırasında spiralin (rahim içi aracın) yerinden oynaması,
  • Doğum kontrol hapını almayı unutmak,
  • Tecavüz.

Sayılan gereklilik durumları, doğum kontrol yöntemlerinin sağlanamadığı durumlardır. Bu gibi durumlarda ertesi gün hapı, çok gerekli ise kullanılabilir.

Ertesi gün hapı, doğum kontrol yöntemi kullanılmadan girilen cinsel ilişki ardından ne kadar erken alınırsa, hamileliği önleyici etkisi de o kadar artar. Ertesi gün hapı korunmadan bulunulan cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınmalıdır. Ancak ne kadar erken alınırsa, koruma oranı o kadar artar.

Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişki ardından, olabildiğince kısa sürede alınmalıdır. En geç 72 saat içerisinde hapların alınması gerekir. İlaç kutusunda iki adet tablet bulunur. Bu tabletler aynı anda içilmelidir. Şayet ilaçlar kullanıldıktan 3 saat sonra kusma ya da ishal söz konusu olur ise haplar yeniden alınmalıdır.

ERTESİ GÜN HAPININ YAN ETKİLERİ

Ertesi gün hapı ayda bir kereden fazla kullanılmamalıdır. Hormon içerdiğinden dolayı adet kanamasında düzensizliklere neden olabilir. Bulantı ve kusma (ilaç alındıktan sonraki 2 saat kusarsanız ilacı tekrar almanız gerekir), göğüslerde hassasiyet, baş, karın ve mide ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, beklenmeyen vajinal kanama (1 haftadan uzun kanama varsa doktora görünmeli, dış gebelik gibi riskler olabilir) adet gecikmesi ( 2 haftadan uzun gecikmelerde gebelik testi yapılmalı) gibi yan etkileri olabilmektedir. Eğer ertesi gün hapına ayda bir kereden daha sık ihtiyaç duyuyorsanız yani düzenli bir cinsel yaşamınız söz konusu ise gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerinden (prezervatif, doğum kontrol hapı, spiral vb.) biri için doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın