İzmir'de bulunan bir anaokulunda akılalmaz olay! 3 çocuk kayıplara karıştı!

21 Haziran Salı günü saat 11.00 sıralarında, İzmir'in Fuat Edip Baksı Mahallesi'nde yer alan bir anaokulunda akılalmaz olay meydana geldi. Öğrenilen bilgiye göre, anaokulunda eğitim gören ve 5 yaşında oldukları belirtilen üç çocuk kayıplara karıştığı bilgisi verildi.

22.06.2022-13:49 - (Son Güncelleme: 22.06.2022-13:49)

İzmir'de bir anaokulunda akılalmaz olay gerçekleşti. Anaokulunda 3 çocuk kayıplara karıştı. Kaybolan çocukların yaşları henüz 5 olduğu belirtilirken, çocukların kaybolması ile beraber büyük panik yaşandı. Akılalmaz olayın ardından kayıp çocuklar saatler sonra anaokuluna 3 kilometre uzakta bulundu. Anaokulu yönetimine tepki gösteren veliler, polis merkezine giderek anaokulu müdürü Y.Ç. ve öğretmen G.B. hakkında şikayetçi oldular. Olayın ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise söz konusu anaokulu hakkında soruşturma başlatıldığını ifade etti..

3 kilometre uzaklıkta

21 Haziran Salı günü saat 11.00 sıralarında, İzmir'in Fuat Edip Baksı Mahallesi'nde yer alan bir anaokulunda akılalmaz olay meydana geldi. Öğrenilen bilgiye göre, anaokulunda eğitim gören ve 5 yaşında oldukları belirtilen üç çocuk kayıplara karıştığı bilgisi verildi. Çocukların kayıplara karışması ile beraber çevrede çocukları arayan öğretmen ve personeller, yaşanan olayı velilere haber vermedikleri iddia edildi. Çocuklarının kayıp olduğunu öğrenen aileler ise büyük panik yaşadı. Her yerde çocuklarını aramaya başlayan veliler, kayıp çocuklarını ise olaydan yaklaşık 3 saat sonra bitkin bir halde anaokulunun 3 kilometre uzağında buldu. Çocukları anaokulunun 2 kilometre uzağında servis şoförü bulduğu bilgisi verildi. Kabus dolu dakikaların ardından kayıp çocukların velileri, anaokulu müdürü Y.Ç. ve öğretmen G.B. hakkında polis merkezine giderek şikayetçi oldular.

3 kilometre uzaklıkta

"Haber vermediler"

Anaokulundan kaybolan çocuklardan birisi olan A.S.'nin annesi Deniz Can Sunkur, yaşanan olay ile alakalı açıklamalarda bulundu. Çocukların kaybolduklarını okul yönetiminin kendisine bildirmediğini ifade eden, Sunkur, "Çocuklar sabah 11.30 gibi kaybolmuşlar ancak anaokulu bize bu durumla ilgili haber vermedi. Biz de anaokulunun üst katında oturuyoruz ve anaokulu yetkilileri üst kata çıkarak evimize geliyorlar. Diğer çocuğuma bakana anneme, üst kata çıkan çocuk olup olmadığını soruyorlar. Annem de o esnada şüphelenerek beni aradı. Buraya çıkan çocuk olmadığını anaokulu yetkililerine söyleyince de telaşlanıp bu çevrede çocukları aramaya başlıyorlar. Annem ne olduğunu söylediğinde de bir çocuğun kaybolduğunu söylemişler. Kimin kayıp olduğunu sorduğunda ise isim vermemişler. Annem kontrol etmek için alt katta bulunan anaokuluna gittiğinde ise kapıyı açmıyorlar ve kayıp olan çocuğun kim olduğunu bilmediklerini söylüyorlar. Bunun üzerine de ben oğlumun öğretmenini aradım ancak telefonlarıma cevap vermedi ve sürekli meşgule attı. Daha sonra mesaj atarak çocuğumun görüntüsünü istedim ancak yine yanıtsız kaldı. Ben de iş yerimden çıkarak okula geldim ama bana da sınıfın kapısını açmadılar. Bir süre sonra sınıfın kapısı açıldı ve okulda görevli olan bir personel, 'Siz telaş etmeyin diye haber vermedik. Üç çocuk kayıp, içlerinden birisi de oğlunuz' dedi. O an şok geçirdim ve polise haber verildiğini söylediler. Ben de o esnada durumu eşime bildirdim" ifadelerini kullandı.

"Polis merkezine giderek şikayetimi ettim"

Çocuğunun kayıp olduğunu tesadüfen öğrendğini ifade eden anne Deniz Can Sunkur, polis merkezine giderek anaokulu yönetimi ve personelinden şikayetçi olduklarını söyleyen Sunkur, "Karşıdaki okulun kamera kayıtlarına baktığımızda çocukların gittiği yönü tespit ettik. Kayıp olan diğer çocukların aileleri ile de paylaştım durumu ve onlar da çevrede araştırma yaparak esnafa sormuşlar ve o da çocukları gördüğünü söylemiş. Bu çocuklar tesadüfen bulunuyor. Saat 11.00 gibi kaybolan çocuklar 3 saat sonra saat 14.00 civarında bulunuyor ve bu durum anaokulu tarafından bizlere bildirilmiyor. Ben bunu şans eseri öğrenmesem belki de bu durum örtbas edilip kapatılacaktı. Burada çalışan başka bir öğretmenin servis şoförlüğü yapan eşi, Çay Mahallesi tarafında çocukları görmüş ve eşine telefon açarak çocukları bulduğunu söylemiş. Polislerle birlikte biz oraya gittik. Biz çocuğumuzu aldık eve getirdik ve ben polis merkezine giderek şikayetimi ettim. Daha sonra okul tarafından da bir açıklama yapılmadı bize" ifadelerine yer verdi.


"Bu kadar sorumsuzluk olamaz"

Yaşanan bu olayı sorumsuzluk olarak ifade eden  Sunkur, "Bu çocukların başına her şey gelebilirdi. Bu mahallelerde dik merdivenli çıkışlar var. 5 yaşındaki bu çocuklar oraları tırmanmışlar. Sıcaktan bunalıp üstlerini çıkartmışlar. Bu çocuklar kötü niyetli birisinin eline geçebilirdi, trafik kazasına kurban gidebilirlerdi. 4 saat boyunca sokakta kalmış bu çocuklar ve yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulundular. Bize daha önceden haber verselerdi biz bütün mahalleyi ayaklandırıp o çocukları yine bulabilirdik. Bu kadar sorumsuzluk olamaz, bize anında haber vermeleri gerekiyordu. Biz çocuklarımızın cesetlerini elimize aldığımızda mı haber vereceklerdi?" açıklamalarında bulundu.

"Çok korktuk gerçekten"

Çocuğunu bitkin bir halde bulduğunu ifade eden anne Sunkur,  "Anaokulunda bir güvenlik personeli yok. Her öğretmen kendi sınıfının kapısını kilitliyor ancak binanın ana kapısı sürekli açık. Çocuklar da ellerini kollarını sallayarak çıkmışlar. Okul yönetimi o esnada çocukları yemeğe çıkarıyorduk gibi bahaneler sıralıyorlar ama üç çocuğun birden buradan çıkıp kayıplara karışması kabul edilir bir durum değil. Biz şikayetçi olduk. Bu durumun sorumlusu öğretmen ya da müdür kimse, cezasını çekmesini istiyorum. Üstelik benim çocuğum konuşma problemi olan bir çocuk. Kaybolduğunda annesinin babasının yerini söyleyemez. Bulunduklarında çocuklar yorulmuş, bitkin bir haldeydi. Bana yorulduğunu, merdivenleri çıktığını ve eve gitmek istediğini söyledi. Kamera görüntülerini araştırmayı sürdürüyoruz. Çok korktuk gerçekten" ifadelerini kullandı.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal