İngiliz Basınında Reis Rüzgarı Esti: Bu Denizaltılar Dengeleri Değiştirecek!

İngiliz basını Türk denizaltıların AIP özelliğini vurgulayarak Reis Sınıfı Denizaltılar ile ilgili bir paylaşımda bulundu.

25.01.2022-15:46 - (Son Güncelleme: 25.01.2022-15:46)

Reis Sınıfı Denizaltıların, Karadeniz'de NATO-Rusya dengesini etkileyecek bir unsur olacağı İngiliz basınında yer aldı. Yapılan paylaşımda REİS'in 2030'a doğru dengeleri değiştireceği değerlendirmesine de yer aldı. 

Dünyanın ilgisini çektiği SİHA ve İHA’larla başarı sağlayan Türkiye, TSK envanterine Reis Sınıfı Denizaltılarını da dahil edecek. Reis Sınıfı Denizaltıları ile ilgili çıkan haberler dünya basınının gündeminde. İngiliz basını, Reis Sınıfı Denizaltıların hem Ege Denizi'ndeki hem de Karadeniz'deki askeri dengeleri etkileme potansiyeline sahip olduğunu açıkladı. 

TÜRKİYE LEHİNE DEĞİŞEBİLİR 

İngiliz basınının haberinde şu ifadelere yer verildi; 

"2027'den sonra AIP özellikli altı Reis sınıfı denizaltıya sahip olacak olan Türkiye, İsrail ile birlikte bölgede en fazla AIP denizaltısına sahip olacak. 2030'ların ikinci yarısında, bölgenin hassas dengesinin AIP denizaltıları açısından Türkiye lehine değişmesi muhtemeldir. 

Rusya'nın Sivastopol Deniz Üssü'ndeki Karadeniz filosunu güçlendirdiğine işaret edildi. 

"Açık kaynaklara göre Rus Karadeniz Filosu'nun savaş gemileri 34'ten 49'a, denizaltı sayısı ise 1'den 7'ye yükseldi. Rus Karadeniz kuvveti, Kalibr kara taarruz füzelerini fırlatabilen, ancak AIP özellikli olmayan gelişmiş denizaltılar işletiyor." 


DENİZALTI PROJESİ NATO-RUSYA DENGESİNİ ETKİLEYECEK 

Karadeniz dışındaki devletlerin Montrö Sözleşmesi'ne göre Karadeniz'de denizaltı konumlandıramadığına dikkat çekilirken, haberde geçen analiz yazısında "Sonuç olarak, bir NATO müttefiki olarak Türkiye'nin denizaltı filosu, NATO adına Rus donanmasına karşı koyabilecek tek varlıktır. Dolayısıyla Reis sınıfı denizaltı projesi Karadeniz'deki NATO-Rusya dengesini etkileyecek bir unsur olarak değerlendirilebilir" ifadeleri kullanıldı. 

REİS Sınıfı Denizaltıların teknik özellikleri; 66.7m uzunluk, 13.1m yükseklik (periskop mastları hariç),6.3m genişlik, 6.0m su çekimi/draft dalmış durumda 2,042 ton, su üstünde ise 1.856 ton olarak yer almıştı.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal