Yunanistan'ı Vuran Hava Türkiye'ye Geliyor!

Yunanistan'daki yağışlı sistem Türkiye'ye doğru ilerliyor. Sağanak yağışın hafta sonundan itibaren tüm yurtta etkili olması bekleniyor.

Sağanak ve soğuk hava kapıda... Hafta sonu başlayacak soğuk havadan İstanbul'da nasibini alacak.

Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, konuyla ilgili şu bilgileri verdi.

"Yağış, cumartesi günü kıyı Ege'den giriş yapıyor kuvvetli sağanak şekilde. Pazar günü Marmara, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'e doğru yayılıyor. Sıcaklıklarda sert düşüş yaşanacak.

Pazartesi günü Trakya ve İstanbul özellikle Avrupa yakası ağır bir sağanak alıyor. Su baskınlarına dikkat. Ege'de gök gürültülü, yıldırımlı sağanak yağışlar olacak. Bu yağış Karadeniz'in batısına doğru ilerliyor.

Yunanistan'ı vuran ağır sel felaketinden sonra Türkiye'de önümüzdeki günlerde aynı yağış sisteminin etkili olması bekleniyor.

Sürmeli, şöyle devam etti:

"Etkisinin azalmasına rağmen bu sistem çok kuvvetli. Hayatı zorlayacak sel ve dolu yapacak çapta. Özellikle salı gününe dikkat. İstanbul'da ilk kar düşmesi bekleniyor."

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında sel felaketi yaşandı. Felakette 7 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketinin ardından ülkede OHAL ilan edildi.

Yunan itfaiyesinden alınan bilgiye göre, Atina'nın yaklaşık 40 kilometre batısındaki Mandra'da biri kadın en az 10 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Ölen kişilerin, arama kurtarma çalışmaları sırasında su basan evlerinde bulunduğu kaydedildi.

Sahil kasabası Nea Peramos'ta da sel ve taşkınlar sebebiyle yollarda kuvvetli akıntıların oluşması ve taşkınlar sebebiyle, yüzlerce kişinin evlerinde ve araçlarında mahsur kaldığı bildirildi.

Kurtarma çalışmalarının 125 itfaiye memuru ve 40 araç ile devam ettiği, kurtarılan 3 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Atina-Korinth otobanında mahsur kalan otobüs yolcularının da itfaiye ekiplerince kurtarıldığı ifade edildi.

Öte yandan, sel felaketinin yaşandığı Mandra, Nea Peramos ve Megara ilçelerinde olağanüstü hal ilan edildi. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR