Bursa Valiliğinden Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Erzakları depolayın! Valilikten sokağa çıkma yasağı açıklaması!

Bursa Valiliğinden Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Bursa Valiliğinden Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Bursa Valisi Yakup Canbolat, il genelinde sokağa çıkma yasağına yönelik açıklamalarda bulundu.

Bursa genelinde Kovid-19 kaynaklı vakaların yüzde 84 artış gösterdiği aktarıldı.

Bunun üzerine açıklama yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat, ''Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağı veya kısıtlama kararı alırsa biz de uyarız. Bursa’da en çok artış Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde görülmektedir'' diye konuştu.

İl genelinde tavan yapan artışa yönelik merakla beklenen sorulara yanıt veren Vali Canbolat, şöyle konuştu:

''BURSA'DA UYGULARIZ''

''Sokağa çıkma yasağı gibi bir kısıtlama söz konusu değil. Ama Bilim Kurulu çerçevesinde bakanlığımız sokağa çıkma yasağı uygular mı? Onu buradan bilmemiz veya karar vermemiz de söz konusu değildir.

Şu anda planlanan bir sokağa çıkma yasağı yoktur. Bursa olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bir kısıtlama da söz konusu değil. Bilim Kurulu'nun almış olduğu kararlar çerçevesinde bir kısıtlama olacaksa onu Bursa’da da uygularız.

Onun dışında İl Hıfzıssıhha Kurulu ve ilçelerdeki kurullar zaten bütün kararları alıyor. Ekim ayı itibariyle Covid-19 vakaları hızla artıyor. Bu hızı kesmemiz gerekiyor. Bu konuda vatandaşlarımızın katkısı ve desteği olmalıdır. Herkesin hassas olmasını istiyoruz''

Koronavirüs araştırmalarını  üstlenen filyasyon ekip sayısının 2 katına çıkardıklarını dile getiren Canbolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kamu kurumların şoför ve araç desteğini sağlık kuruluşlarına sağladık. Yoğun bakım sayılarını arttırıyoruz. Denetimlerin de sayısını ve etkinliğini arttıracağız.

Genel anlamda aldığımız önlemler bunlardır. Şu anda günlük bir artış var. Ama bunun ne kadar olduğunu kestirmek zor. Artış hızı yaklaşık 3 katı civarında. Amacımız bunu 3 katından geriye doğru çevirmektir. Bunu yakalamak için de ekiplerimizle gereken gayreti sarf ediyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlardan da maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını isteyen Canbolat, “Asıl vatandaşımız bu soruna çare olacaktır. Şu an daha önceden olduğu gibi, Osmangazi ve Yıldırım’da artışın en çok olduğu ilçelerdir. Herkesin kurallara uymasını ve çevresine dikkat etmesini istiyoruz''

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR