'Türkiye-Libya İkili Mutabakat Muhtırası'nın Türkiye İçin Önemi

Türkiye ile Libya arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" Doğu Akdeniz'de iki ülke arasında Münhasır Ekonomik Bölge oluşturulmasına yönelik büyük bir önem arz ediyor.

'Türkiye-Libya İkili Mutabakat Muhtırası'nın Türkiye İçin Önemi

Türkiye ile Libya arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" Doğu Akdeniz'de iki ülke arasında Münhasır Ekonomik Bölge oluşturulmasına yönelik büyük bir önem arz ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"na imza atmıştı.

Söz konusu anlaşmayla; Türkiye ile Yunanistan arasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden de devam eden kıta sahanlığı ve sınırların belirlenmesi meselesinde, siyasi anlamda elzem bir başarıya imza atıldı. Yapılan bu anlaşmanın sonucunda Türkiye'de Marmaris-Kaş hattı ile Libya'da Derne-Tobruk arası Münhasır Ekonomik Bölge ilan edildi.

ANLAŞMANIN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ

  • Yunanistan ile Güney Kıbrıs'ın imzalayacağı anlaşmayla, deniz alanı kaybının önüne geçildi. Güney Kıbrıs ile Yunanistan'ın arasına set çekildi.
  • Yunanistan ile Güney Kıbrıs arasında imzalanması planlanan anlaşmanın önüne geçilerek, Türkiye'nin 41 bin kilometrekarelik alana hapsedilmesi önlendi.
  • Belirlenen alanda balıkçılık faaliyetleri, petrol ve doğalgaz aramasında yetkili ülkeler Türkiye ile Lİbya olacak.
  • Türkiye, bu alanda petrol ve doğalgaz sondajının ruhsatını verebilecek.
  • Söz konusu anlaşmanın Meclis'te onaylanmasından sonra Birleşmiş Milletler'e bildirilecek.
Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR