Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus bölgesine ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu düzenledi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara gücü tanklarla Cerablus’a girmişti. Operasyonun ardından bölgedeki Türkiye’ye ait tanklar geri dönmüştü ancak tanklar çok farklı bir şekilde tekrar Cerablus’a döndü.

Türkiye’nin başlattığı koalisyon güçlerinin de destek verdiği Fırat Kalkanı operasyonuyla Cerablus, DAEŞ’ten temizlenmişti. Türk tanklarından bazıları Türkiye'ye geri dönüp sonra tekrar Cerablus'a doğru harekete geçti. Ancak tankların bu kez izledikleri yolla dünyaya 'çok ince' bir mesaj verildi. Önceki gün 3 hat açılarak bölgeye intihal eden tanklar sınırdan açılan 7 yeni hatla beraber toplam 10 hattan tekrar Cerablus bölgesine intikal etti.

TÜM DÜNYAYA GÜÇ MESAJ VERİLDİ

Türkiye'nin tanklarla vermiş olduğu bu mesaj çok önemli anlamlar da barındırıyor. Türkiye'yüksek vurucu güçle bölgeye yönelik tehditleri ortadan kaldırabilirim ve 'gerektiğinde kara birliklerini, zırhlı araçlarını yeniden Cerablus’a sokabileceği' mesajını veriyor.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ DE OPERASYONLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nun sürdüğü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyeti gösterildiğini bildirmişti.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek Türkiye'nin sınır güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan operasyonun devam ettiği belirtilmişti.