Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Zapad-2017 adlı askeri tatbikat amacı için Belarus'a yaklaşık 12 bin 700 asker çıkartacağını bildirdi.

Rus haber ajansı Sputnik'ten alınan bilgilere göre, Aleksandr Fomin, Belarus'ta Eylül 14-20 tarihleri arasında yapılacak Zapad-2017 tatbikat amacıyla Belarus'a 12700 askerle birlikte 70 uçak ve 250 tank da Belarus’a gönderilecek. Toplamda hemen hemen 700 parça askeri araç bölgeye iletilecek.

Fomin bununla birlikte, tatbikatın ‘tamamen savunma ve terörle mücadele niyetiyle gerçekleşeceğini’ bildirdi.

Diğer yandan Fomin, Belarus'ta yapacakları tatbikatın ‘Litvanya, Polonya ya da Ukrayna'yı işgal etmek için kullanılacağı’na ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirtti.

RUSYA’DAN KUZEY KOREYE ÇAĞRI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore’ye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına tamamen uyma çağrısı yaparak, “Rusya da Kore Yarımadası'ndaki meselenin çözümünde BMGK'nın alacağı kararlara bağlı kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al-Nahyan ile Abu Dabi’deki görüşmesinden sonra gazetecilere açıklamalar yaptı.

Kuzey Kore, yeni bir balistik füze denemesinde bulunmuş, Japonya üzerinden geçen füze Büyük Okyanus'a düşmüştü.