RTÜK'ten TELE 1 ve Halk TV'ye Ekran Karartma Cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi.

RTÜK'ten TELE 1 ve Halk TV'ye Ekran Karartma Cezası

RTÜK'ten TELE 1 ve Halk TV'ye Ekran Karartma Cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) aldığı karar kapsamında, Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası verdi. Alınan yayın durdurma cezası nedeniyle iki kanalın ekranı 5 gün kararacak.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'medya virüsünden kurtulacağız' sözlerini RTÜK'te kendisine 'emir telakki eden' anlayış muhalif, özgün ve özgür yayıncılık yapmaya çalışan televizyon kanallarının sesini kesmeye dönük operasyonun bugün ikinci ayağını gerçekleştirdi. Televizyonların kapatmayla sonuçlanabilecek ceza maddelerinden yaptırım kararı verilmesi bu sürecin ilk aşamasıydı.

Bugünkü Üst Kurul toplantısında, TELE 1 ve Halk TV’ye 5 (beş) gün yayın durdurma cezası verildi. Karar oy çokluğuyla alındı.

RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında 5 gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak. Genel yayın türünde, ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.

Bu doğrudan doğruya, iktidarı sorgulayan, eleştiren yeri geldiğinde yanlışını haberleştiren, hakikatin izini sürüp, izleyicilerine masa başında oluşturulan algıları değil, ülkede ve dünyada yaşanan gerçekleri aktarmaya çalışan televizyonların sansürlenmesi, susturulması, karartılmasıdır. RTÜK’ün aldığı bu kararla birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün “bel kemiği” kırılmıştır.

Ağır ceza kadar vahim olan diğer bir nokta ise bu televizyon kanallarının aynı maddeden 1 (bir) kez daha ceza almaları halinde bu kez kanalların lisansları iptal edilecek. Yani ekranları tamamen karartılacak, fişleri çekilecek, televizyonlar kapatılacak. Yalnızca bu televizyon kanalları değil, Türkiye’nin basın özgürlüğü sayfası kapanmış/kapatılmış olacak.

Basın özgürlüğü mücadele sayfasında bu dönem kara bir leke olarak yerini alacak."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR