Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Pasaport Almak İçin Ne Gerekli

Yurt dışına çıkmak için sınırlardaki devlet görevlilerine genellikle polislere göstermek zorunda olduğumuz kimlik bilgilerimizin olduğu uluslararası bir belgedir pasaport. 1867 yılından başlayan bir uygulama olup yurt dışına çıkışta ve ülkeye girişte görülmesi zorunlu olan bir belgedir.

Pasaport Almak İçin Ne Gerekli

Pasaportlar kullanım amaçlarına göre ve kişilerin statülerine göre de farklılık gösterirler. Bunlar; diplomatik pasaport, umumi pasaport, hususi pasaport, hizmet pasaportu gibi kullanım amacına göre ayrılırlar.

Nasıl Başvuru Yapılır

Pasaport başvurularının başvuran kişinin bizzat kendisinin giderek yapması zorunludur. Öncelikle pasaport için randevu alınması gerekiyor ve pasaport harcının internetten veya banka şubesinden yatırılarak yatırma dekontu ile randevuya gidilmelidir. Nüfus müdürlüklerinden randevu alındıktan sonra randevu günü ve saatinde orada bulunmak ve yanınızda 2 adet biyometrik fotoğraf ve kimlikle hazır bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında imzanız ve parmak izleriniz alınacaktır.

Gerekli Evraklar

Daha önce emniyet müdürlüklerinden yapılan başvurular Nisan 2018 den sonra nüfus müdürlükleri tarafından yürütülmeye başlandı. Önceden randevu alınarak kimlik ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile hazır bulunmanız gerekiyor.  Bunların dışında varsa eski pasaportunuz harçsız pasaport için öğrenci belgesi, reşit olmayanlar ve fiil ehliyeti olmayanlar için muvafakat belgesi. Biyometrik fotoğraf için gittiğiniz fotoğrafçıya pasaport için fotoğraf istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Kravat zorunlu olmamakla beraber fotoğrafın altı aldan daha eski olmamasına dikkat edilmelidir.

Pasaport randevusunu telefonla veya internetten yapabiliyorsunuz fakat randevuya gitmeden önce mutlaka harcı yatırmanız gerekmektedir.

Öncelikle kaç yıllık pasaport çıkaracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Pasaport süresi en az 6 ay en fazla da 10 yıl oluyor. Ben 6 aylık pasaport alınmasını pek tavsiye etmiyorum. Pasaport süresi 3 aydan az olunca birçok ülkeye girişte sorun çıkma ihtimali var. Mümkünse 10 yıllık çıkartın.

Pasaportlar sürelerine göre ücretlendirilirler 10 yıllık Almanızı tavsiye ederiz. 10 yıl boyunca tekrar bu işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. 6 aylık pasaport almanız 3 aydan az süre kalması durumunda birçok ülkeye girişte sorun yaşamanıza neden olacaktır.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR