Mehmet Ceyhan'dan Okul Açıklaması: Öğrenci ve Öğretmenlere Virüs Taşıyan İnsanlar Olacak

Coronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Ceyhan yaptığı açıklamada, şu anki durum ile o döneme girilmesiyle birlikte öğrenci, öğretmen ve görevlilere virüs bulaşacağını söyledi.

Mehmet Ceyhan'dan Okul Açıklaması: Öğrenci ve Öğretmenlere Virüs Taşıyan İnsanlar Olacak

Mehmet Ceyhan'dan Okul Açıklaması: Öğrenci ve Öğretmenlere Virüs Taşıyan İnsanlar Olacak

Pandemi süreci birçok alanda olduğu gibi eğitimi de olumsuz bir şekilde etkiledi. Bu süreçte dersler dijitale taşınırken, MEB geçtiğimiz günlerde yeni eğitim döneminin programını paylaştı. Bu kapsamda okulların 31 Ağustos tarihinde açılmasına karar verildi. 

Son günlerde düşüş eğiliminde olan veriler, hala istenilen seviyede olmazken, Coronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan okulların açılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ceyhan yaptığı açıklamada, şimdiki coronavirüs durumuna değindi ve "Türkiye şu andaki virüs yükü ile o döneme girerse mutlaka okula giden öğrenciler, öğretmenler ve diğer görevlilerde virüs taşıyan insanlar olacak. Burada başka önleyici yöntem yok, mutlaka maske ve sosyal mesafe olması lazım. Kabul etmek gerekir ki okullarda yaş aşağı doğru inince çocukların maske takması çok zor. Bir de 8 saat boyunca maske takılamaz. Mutlaka teneffüslerde çocukların yanlarında kimse olmadan havalanmaları sağlanmalı." ifadelerini kullandı.

"1 METRE RİSKLİ BİR MESAFE"

Bakanlık, okullarda uygulanması gereken tedbirlerle ilgili de bir açıklamada bulundu. Bakanlığın tedbirlerine değinen Ceyhan, "En az 1 metre mesafe olacaktır' deniyor. 1 metre riskli bir mesafe, en az 1,5 metre olmalı. Bir başka yerinde de '4 metrekareye 1 kişi şeklinde ayarlama yapılmalı' deniyor. O zaman da 2 metre oluyor mesafe. Bu genel anlamda bütün okulun bahçesi dahil bir hesap mıdır, tam anlaşılmıyor. Okulları belli bir tarihe erteleseniz o tarihte durumun daha iyi olacağına dair garanti veremiyorsunuz. Okulları açmazsanız anne ve babaların işe gitme durumu başta olmak üzere birçok problem ortaya çıkıyor. Tam gün yerine yarım gün eğitim önerseniz özellikle küçük çocukların o yarım günde nereye gidecekleri problem olabiliyor." dedi.

"YOĞUNLUK MUTLAKA AZALTILMALI"

Online eğitimi gündeme getiren ve bazı derslerin online olarak yapılması yönünde öneri veren Ceyhan, "Yoğunluk mutlaka azaltılmalı. Bir kısım dersler online, dolayısıyla okulun yarı süresi boşaltılırsa geri kalan yarı süresi de ikiye bölünerek 40 kişilik sınıflarda 20'şer 20'şer gibi o mesafenin mümkün olduğu kadar sağlanmasına çalışmak lazım. Hatta yarım yarım değil de 3'te 1'i okulda yapılacak şekilde yaparsanız; çünkü tamamen online ders için eğitimcilerin fikirlerini takip ediyorum, çok olumlu bakmıyorlar. En azından okula gitme alışkanlığı devam etsin, diye 3'te 1'i yaparsanız kalanı 3'e bölersiniz 45 kişilik sınıfı 15 kişi olarak bir araya getirebilirsiniz. Eğer bu şekilde bir tedbir almadan açarsanız 'sosyal mesafe sağlanamayacak' demektir, maskeyi çocuklar da düzgün takamazsa 'oradan bulaş olacak' demektir." şeklinde konuştu.

"RİSK ARTACAKTIR"

Ceyhan açıklamalarının devamında, "Herkes bunları yaşayarak görüyor. Salgının seyri dünyada istenilen gibi olmadığı için herkes okulların açılacağı döneme daha az vaka yükü ile girileceğini hesapladı; ama gördük ki öyle olmadı, beklenenden daha fazla vaka yükü ile giriliyor. Maske takılmıyorsa en az 2 metre olmalı. Genelgede var ama bu sanıyorum daha da detaylandırılacaktır. Yüksek sesle konuşulmayacak, teneffüslerde temaslı oyunlar engellenecek, yemek verilmesi çok uygun değil gibi bazı tedbirler alınacaktır. Ama ne yaparsanız yapın risk artacaktır." dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR