Karabük’ün En Büyük Köyü İkinci Kez Karantina Altında

Karabük Merkez ilçeye bağlı Cumayanı Köyü’nde coronavirüs vakalarında tekrar artış belirlenmesinden sonra köy ikinci defa karantina altına alındı.

Karabük’ün En Büyük Köyü İkinci Kez Karantina Altında

Karabük’ün En Büyük Köyü İkinci Kez Karantina Altında

Merkeze bağlı ve beş bin nüfusuyla şehrin en büyük köyü olan Cumayanı’nda birden çok coronavirüs vakası ile karşılaşıldı.

Bir aylık süreden sonra tekrar vakaların artması ve vakalarla temas eden insan sayısının da çok olması sebebiyle Karabük İl Hıfzıssıhha Kurulu aracılığıyla yeniden karantina kararı verildi.

Bölgede İl Jandarma Komutanlığı birimleri aracılığıyla şerit çekilerek giriş çıkışlar denetime alındı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Konuyla alakalı olarak Karabük Valiliği'nden gelen açıklamada, “İlimiz merkez Cumayanı Köyü’nde birden fazla Covid-19 pozitif vakanın tespit edilmesi ve vakaların temaslı sayısının çok fazla olması nedeniyle 22.06.2020 saat 24.00'den, 06.07.2020 saat 24.00'e kadar tüm köyü kapsayacak şekilde izolasyon uygulamasına, 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Yüksek öğretim Kurumları Sınavına girecek olan öğrencilerin ve en fazla 2 velisinin belirtilen tarihlerde sınav evraklarını göstermek koşuluyla izinli sayılmalarına ve köyden çıkışlarına müsaade edilmesine, alınan bu kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereği ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince idari para cezası ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

15 Nisan 2020 tarihinden 2 mahallesinin karantina altına alınmasından sonra 21 Nisan 2020 tarihinde bütün köy karantina altına alınmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR