HDP'li Vekil Afrin'i İşgal Olarak Niteledi, Süleyman Soylu Cevabını Verdi!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, HDP'li vekilin Afrin'deki operasyonları işgal olarak nitelendirmesi sebebiyle tartışma çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vekile; ''Ne işgalinden bahsediyorsunuz Hangi ülkede yaşıyorsunuz'' diyerek Günay'a tepki gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda HDP'li bir milletvekilinin doğudaki operasyonlar için 'işgal' sözcüğünü kullanmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tepki göstererek, "Hangi ülkeden, hangi işgalden bahsediyorsunuz ? Murat Karayılan'ın 14 yaşındaki çocuklara neler yaptığından bahsedin" açıklamasını yaptı.

HDP'Lİ VEKİL AFRİN OPERAYONLARINI 'İŞGAL' OLARAK NİTELENDİRDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmeler sırasında, HDP'li milletvekilleriyle AK Partili'li milletvekilleri arasında zaman zaman karşılıklı laf atmalar yaşandı. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay'ın konuşmasında, Afrin ile ilgili "işgal" kelimesini kullanmasına İçişleri Bakan Soylu tepki gösterdi.

"TERÖR ÖRGÜTÜ SÖZCÜLÜĞÜ YAPMAYIN BURADA"

Daha önceki konuşmalar sırasında da "muhalifleri öldürdünüz" denildiğini anımsatan Soylu, "Böyle bir ifade kullanamazsınız. Terör örgütünün sözcülüğünü yapmayın burada." dedi. HDP'li Günay, Soylu'ya, "Bana parmak sallama, tehdit mi ediyorsun beni? Ben yasamayım. Neyi nasıl söyleyeceğimizi bilecek durumdayız." karşılığını verdi.

"BURAYA PROVOKATÖR OLARAK GELMİŞSİN"

Soylu'nun da "Buraya provokatör olarak gelmişsin." dediği Günay, "Bana bunu söyleyemezsin" diye konuştu. Soylu, "Şehit veren, gazileri olan bir İçişleri Bakanı olarak söylerim. Bu ülkenin bir ferdi olarak derim. Millete saygılı olun. 'Muhalifleri öldürdünüz, işgal' diyeceksiniz... Neyin işgaliymiş? Hangi ülkeden bahsediyorsunuz? Hangi işgalden bahsediyorsunuz? 14 yaşındaki çocuklara Karayılan'ın neler yaptığından bahsedin. Yaşamını yitiren öğretmenlerden, işçilerden bahsedin. Gelip bakan buraya oturacak, istediğinizi söyleyeceksiniz. Elimiz kolumuz bağlı mı geldik?" dedi.

Tartışmanın büyümesi üzerine, birleşime ara verildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR