FSM, Alzaymır Günü'nde Unutturmayacak

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü'nde hastalığın farkındalık rengi olan mor ışıkla aydınlatılacak.

FSM, Alzaymır Günü'nde Unutturmayacak

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü'nde hastalığın farkındalık rengi olan mor ışıkla aydınlatılacak.

Alzheimer Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, alzaymırda farkındalığın önemli olduğunu vurguladı Alzaymır tedavisinin olmadığını açıklayan Işık şöyle devam etti:

'Alzaymır tedavisi olmayan bir hastalık'

"Beyinde istenmeyen bir şekilde normal protein üretimi birikiyor. Bu durum beyindeki nöronların hasarlanmasına neden oluyor. Bellek bozukluğuyla ortaya çıkan bir tablo meydana geliyor." Hastalığın erken ve doğru olarak belirlenmesinin vurgulayan Işık, alzaymırda iyileştirici yöntemler kulladıklarını bildirdi.

 "Başarılı Yaşlanma" Sempozyumu

21 Eylül Dünya Alzaymır Günü kapsamında "Başarılı Yaşlanma" adı altında sempozyum düzenlediklerini dile getiren Işık, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Başarılı yaşlanmayı bir sistem olarak değerlendirmek lazım. Devlet politikası haline getirmeliyiz. Sigara ve tansiyonun bertaraf edilmesi, kilo kontrolü, fiziksel egzersizlerin hepsi başarılı yaşlanmayı sağlıyor. Hastalıkta eğitim çok önemli ve bunun çocukluk döneminde başlaması gerekiyor. Bu nedenle çeşitli aktivitelerle alzaymıra dikkati çekmek istiyoruz. 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü'nde Karayolları Genel Müdürlüğünün desteğiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü (FSM) mor ışıkla aydınlatacağız. İnsanların bu hastalığa karşı farkındalıklarının artmasını amaçlıyoruz."

 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR