Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen darbeci askerlerden Binbaşı Taner Berber'in savcılıkta verdiği ifadede, tüm emirleri Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'ten aldıklarını, helikoptere binerken herkesin nereye gittiğini bildiğini söylediği öne sürüldü.

Darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrılmasının ardından, Marmaris'teki konakladığı otele saldıran darbeci askerlerden 7'si, geçen 25 Temmuz tarihinde Çetibeli Mevkii'nde; geçen salı günü ise 11'i Ula İlçesi Şirinköy Mahallesi'nde yakalandı. O operasyona katılan Yüzbaşı Burkay Karatepe ise halen yakalanamadı.

Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından aralıklarla ve farklı zamanlarda adliyeye sevk edilen darbeci askerlerden Binbaşı Taner Berber, Hava Astsubay Üstçavuş Ömer Faruk Göçmen, "Paşa" lakaplı Çiğli Hava Üssü İmamı Astsubay Kıdemli Başçavuş Zekeriya Kuzu, Astsubay Üstçavuş Erkan Çıkat, Astsubay Kıdemli Başçavuş Abdülhamit Gülerden, Astsubay İlyas Yaşar ve Astsubay Gökhan Güçlü tutuklandı.

DARBECİ HAİN BERBER'İN İFADESİ

Binbaşı Taner Berber'in savcılıkta verdiği ifade de ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Berber ifadesinde şunları söyledi:

"CUMHURBAŞKANI'NI ALIP GELECEKSİNİZ"

"2'nci Ana Jet Üssü Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas beni ve Astsubay Zekeriya Kuzu'yu paraşüt deposuna çağırdı. Gökhan Şahin Sönmezateş'in bir operasyona katılacağını, kendisine destek vermemiz gerektiğini söyledi. 50 kişi için gerekli malzemelerin hazır olduğunu söyledi. Bize deniz kenarında gökyüzünden çekilmiş bir fotoğraf gösterdiler.

PKK'nın üst düzey bir sorumlusunun burada kaldığını onu paket yapıp geleceğimiz söylendi. Daha sonra yanımıza Gökhan Paşa geldi. 'İstanbul'dan 14 kişilik bir ekip gelecek. İşi detayıyla biliyorlar. Ekibe destek vereceksiniz' dedi. Bir süre sonra içerisinde 14 kişinin olduğu helikopter geldi. Hepsi kamuflaj giymişti. Gelen ekibin üzerinde teçhizat yoktu.

Helikopterden inen Şükrü Binbaşı gelen ekibe 'Teçhizatları alın' emrini verdi. Biz helikopterlere binerken bir tartışma yaşandı. Tartışma sonrasında Tuğgeneral Gökhan Sönmezateş bağırarak, 'Ben Genelkurmay Başkanı adına buradayım. Cumhurbaşkanını alıp geleceksiniz' dedi."

"TESLİM OLURSAK BİZİ ÖLDÜRÜRLER" DEDİ

Helikopterlere binerken herkesin nereye gittiğini bildiğini ifade eden Binbaşı Berber'in ifadesinde şunları da söylediği belirtildi:

"Marmaris'e geldiğimizde Şükrü Binbaşı bizlere 'Helikopterlerden birisi alçak mesafede havada kalacak. Bize ateş açan olursa karşılık verecek' talimatı verdi. Aşağıya indiğimizde duvarların arkasına saklanarak otele girdik. Bir anda çatışma çıktı. İçeri girdiğimizde Şükrü Binbaşı, polisleri yere yatırıp ellerini arkadan kelepçelemişti.

Daha sonra Astsubay Kıdemli Başçavuş Zekeriya Kuzu otelin lobisine gelerek 'Nerede o? Nereye sakladınız onu?' diye bağırdı. Cumhurbaşkanın otelde olmadığını öğrenince otelin arkasından ormanlık alana kaçtık. Ormanlık alan içerisine kaçtığımızda ikinci gün Şükrü binbaşının ekibiyle buluştuk. 'Teslim olalım' dedik. Şükrü Binbaşı 'Teslim olmayacağız. Teslim olursak bizi öldürürler' dedi. Daha sonra Şükrü binbaşının ekibi bizden ayrıldı."

Ula İlçesi Şirinköy Mahallesi'nde yakalanan 11 darbeci asker, Muğla Emniyet Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki ifade işlemlerinin sürdüğü ardından adliyeye sevk edilecek.

Saldırıya katılan darbeci askerler arasında yer aldığı belirtilen Yüzbaşı Burkay Karatepe'nin, 16 Temmuz sabahı sivil giysiler içerisinde bölgeye terk ettiği ileri sürüldü. Karatepe'nin yakalanması için 81 ilin emniyet müdürlüklerine yazı gönderildi.

Star