Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı Kimdir?

Bir süredir kanser tedavisi gören Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, kaldırıldığı hastanede çoklu organ yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti. Bu gelişmenin ardından internet kullanıcıları Karadayı'nın biyografisini araştırdı. Peki, Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı Kimdir?

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı Kimdir?

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı Kimdir?

28 Şubat darbesinin kilit isimlerinden olan Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, kaldırıldığı hastanede organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Karadayı'nın hayatını kaybetmesiyle birlikte biyografisi de merak edildi. Kullanıcılar, Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı Kimdir? sorusunun cevabını aradı. İşte Detaylar...

İSMAİL HAKKI KARADAYI KİMDİR?

1932 yılında Çankırı’da dünyaya gelen İsmail Hakkı Karadayı, 1951 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirdi. 1953’de Uçaksavar Okulu’ndan mezun olan Karadayı, 1963 yılında Kara Harp Akademisi’ni, 1967 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni, 1975 yılında Milli Güvenlik Akademisi’ni bitirdi. 1977 yılında tuğgeneral rütbesine terfi eden Karadayı, daha sonra sırası ile Kara Kuvvetleri Tayin Dairesi Başkanlığı ve Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini üstlendi. Karadayı 1981 yılında ise tümgeneral rütbesine terfi etti. Karadayı, Tümgeneral olarak Kıbrıs’ta iki yıl Tümen Komutanlığı görevini yaptıktan sonra Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı’na atandı.

1985 yılında korgeneral rütbesine terfi etti ve bu rütbede iki yıl Kolordu Komutanı olarak görev yaptı. 1989 yılına kadar korgeneral olarak iki yıl, 30 Ağustos 1989 tarihinde orgeneral rütbesine terfi etmesinden sonra 1 Ocak 1991 tarihine kadar Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini yürüttü.

1991 yılında 1. Ordu Komutanlığı’na atandı. 30 Ağustos 1993 tarihinden itibaren bir yıl süreyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptı. İsmail Hakkı Karadayı, 30 Ağustos 1994 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 1998 tarihinde yaş haddinden emekli oldu. İsmail Hakkı Karadayı 28 Şubat darbesinin kilit isimlerinden biri olarak tarih sayfalarına taşındı.

88 yaşında hayatını kaybeden evli ve iki çocuk babası olan İsmail Hakkı Karadayı, 28 Şubat davasında yargılandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR