Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya'nın Nagoya kentindeki Türk-Japon Kültür Ticari Yardımlaşma Dayanışma Derneği'ni ziyaret ederek, buradaki Türk vatandaşları ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, başta Türkiye ve Japonya'nın ikili ilişkileri olmak üzere çeşitli ekonomi, insani yardım, bölgesel ve uluslararası çeşitli konulara yönelik açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin bölgesi ve ötesinde bulunan ülkelerle ilişkilerini üst seviyelere çıkardığını kaydeden Çavuşoğlu, Japonya'nın da bu ülkelerden birisi olduğunu ve Türkiye ile Japonya arasında köklü geçmişin ve unutulmayan anıların bulunduğunu ifade etti.

"Gelecek yıl, 2019 Japonya’da 'Türkiye Kültür Yılı' olarak kutlanacak." diyen Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un bu amaçla Japonya'yı ziyaret edeceğini belirtti. 

''JAPONYA İLE TİCARET VE YATIRIM ARTTIRILACAK''

Türkiye'nin Japonya ile ilişkilerini stratejik düzeye çıkardığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Şimdi ilişkilerimizi daha da nasıl geliştirebiliriz bunun için çaba sarf ediyoruz. Türkiye'deki yatırımların hayata geçmesi ve bölgesel konularda yakın iş birliğimiz Japonya ile her alanda bağlarımızı daha da güçlendiriyor. Bu ziyaretimde de başta Başbakan Şinzo Abe olmak üzere ilgili bakanlar, meclis başkanları, basın dünyası, akademisyenler, herkes ile bir araya geleceğiz. Ülkemizi ve politikalarımızı anlatacağız." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Japonya ile ilişkileri geliştirmenin her iki ülkenin de yararına olduğuna dikkati çekerek, "Japonya ile bu bölgedeki konular ile bizim bölgemizdeki konularda yakın istişarelerimiz var. Hedefimiz ticareti artırmak, yatırımları karşılıklı artırmak ve yatırımların önündeki engelleri kaldırmaktır. O yüzden ekonomik ortaklık anlaşması müzakerelerini de yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. İnşallah kısa bir süre içerisinde tamamlayacağız. Ticaretin önündeki engelleri karşılıklı yarar içinde kaldıracağız." diye konuştu.

''JAPONYA'DA DA BU FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYORLAR''

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'den gelerek Japonya'da hainlik yapanların olduğuna işaret ederek, FETÖ'nün Türkiye'de hain darbe girişiminde bulunduğunu hatırlattı.

Türk milletinin cesareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği sayesinde bu darbenin başarısız kılındığına dikkati çeken Çavuşoğlu, "Şimdi ülkemizde bu terör örgütünü temizlemek için titizlikle çalışıyoruz. Ama sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde bu örgüt yer bulmuş ve başkaları tarafından destek buluyor. Şu anda bulunduğu ülkeler için de bir tehdit oluşturuyor. Japonya’da da bu faaliyetlerini sürdürüyorlar." dedi.

Çavuşoğlu, Japonya Başbakanı Abe başta olmak üzere tüm muhataplarla bu konuyu konuştuklarını ve FETÖ'nün Japonya için de nasıl bir tehdit olduğunu gördüklerini belirterek, “Aynı zamanda PKK destekçilerinin de Japonya'da faal olduğunu biliyoruz. Bu konuları da yine görüşeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'nın, Japonya'da Türkiye'ye yönelik oluşturdukları tehditleri, faaliyetleri ve kampanyaları hakkında gerekli yerlere bilgilerin ve listelerin verildiğini, ayrıca düşüncelerin paylaşıldığını ifade etti.

TÜRKİYE ÇOK YÖNLÜ BİR DIŞ POLİTİKA İZLİYOR

Türkiye'nin çok yönlü bir dış politika izlediğini ve tüm dünyada var olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin tüm uluslararası kuruluşlarda üye, ortak ve gözlemci statüsü gibi çeşitli vasıflarla bulunduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu ayrıca Türkiye'nin Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği'nden (ASEAN) diyalog ortaklığı statüsü aldığını anımsatarak, birliğe üye 10 ülke ile ticaretin daha da artırılacağını kaydetti.

Türkiye'nin dünya genelinde 240 temsilcilikle dünyada temsil edilme noktasında 5'inci sırada olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin Türk Hava Yolları, Yunus Emre Enstitüsü, Kızılay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Afet ve Acil Durum Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilgili tüm kurumlarla dünyanın her yerinde bulunduğunu ve söz sahibi olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin dünyada insani yardımlarda birinci sırada olduğuna dikkati çekerek, "2017 yılında bizden bir sonraki ülke ABD'nin bir yılda yaptığı yardım miktarı 6,7 milyar dolardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm dünyada mazlumlara yaptığı yardım miktarı ise 8,1 milyar dolardır. Ve dünyada birinciyiz. Bununla da gurur duyuyoruz." açıklamalarını yaptı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın