Danıştay Kararını Açıkladı! 86 Yıl Sonra Ayasofya'da İlk Kez Ezan Okunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine cami olarak ibadete açılması istenen Ayasofya konusu vücut buldu. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Danıştay Kararını Açıkladı! 86 Yıl Sonra Ayasofya'da İlk Kez Ezan Okunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ayasofya kararı hem ulusal hem de uluslararası arenada büyük ses getirmişti. Bu durumun ardından Danıştay'a gönderilen karar bugün vücut buldu.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Bununla birlikte; Fatih Sultan Mehmet'in emaneti Ayasofya, 86 yıl sonra müze statüsünden çıkarıldı ve ibadete açılmasının önü açıldı.

Danıştay'ın gerekçesinde Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi.

Bahis geçen gerekçede, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. Kadimden beri korunan Vakfa ait taşınmaz ve hakların, istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamaz." ifadeleri yer verildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR