Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Belediye Ödenek Yetkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'na gönderilen torba teklifin 48'inci maddesine göre, bütçeden istediği belediyeye istediği kadar para aktarabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a önemli bir yetki verildi. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütçeden dilediği partinin belediyesne dilediği kadar para aktarabilecek. Bu madde torba yasaya konuldu ve üç muhalefet partisinden itiraz geldi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda AK Parti oylarıyla kabul edilen ve TBMM Genel Kurulu'na gönderilen torba teklifin 48'inci maddesiyle, belediyelere bütçeden yapılan kaynak aktarım yöntemlerine yeni bir kalem daha ekleniyor. Mevcut düzenlemeye göre, belediyelere nüfus yoğunluğu ve gelişmişlik endeksine göre bütçenin vergi gelirlerinden kaynak aktarılıyor. Bu aktarımda nüfus yoğunluğu yüzde 80, il veya ilçenin gelişmişlik endeksindeki yeri yüzde 20 ağırlıkla etkili oluyor. Ayrıca il ve ilçelerin yüzölçümü, konut ve işyeri sayısı, altyapının durumu gibi değişkenler de dikkate alınıyor. Kaynak İller Bankası'na (İlbank) aktarılıyor ve İlbank bu ödeneğin yüzde 65'ini eşit şekilde, yüzde 35'ini ise nüfus esasına göre 2 taksitle belediyelere gönderiyor. 

YENİ EKLENEN MADDEYE GÖRE

Yasaya eklenen yeni maddeyle ise belediyelere ikinci bir yolla daha bütçeden kaynak aktarılması sağlanabilecek. Ancak bu aktarımda nüfus ve gelişmişlik gibi kriterler değil, Cumhurbaşkanının tercihi esas alınacak. Yeni madde ile yasaya ''Belediyelerin ihtiyaç duyduğu yatırım nitelikli projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığı bütçesine konulan belediyelere yardım ödeneğini, belediyelerin talebi üzerine kullandırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir" hükmü konuldu. Madde TBMM Genel Kurulu'nda da kabul edilirse, Cumhurbaşkanı, hangi belediyeye ilave kaynak aktarılacağına tek başına karar verecek.

Öte yandan muhalefet partileri bu teklife itiraz etti. CHP milletvekili Gülizar Emecan, seçim öncesi bu teklifin, AK Parti belediyelerine fazla para aktarabilmek için getirildiğini söyledi. Mehmet Bekaroğlu da bir partinin genel başkanına böyle bir yetkinin verilmesinin kaygıları artırdığını ifade etti. AK Partili milletvekilleri dağıtımın partilere göre değil hakkaniyet içinde yapılacağını ileri sürdü.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri