Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sivas Kongresi Milli Mücadele’nin Mihenk Taşı Olmuştur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Kongresi'nin 101. yıl dönümüne ilişkin 'Sivas Kongresi'nin 101. yıl dönümünde ifade ediyoruz ki milletimiz, bu cennet vatanı bir bütün olarak koruyacak ve asla böldürtmeyecektir.' mesajını yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sivas Kongresi Milli Mücadele’nin Mihenk Taşı Olmuştur

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sivas Kongresi Milli Mücadele’nin Mihenk Taşı Olmuştur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Kongresi'nin 101. sene dönümü sebebiyle mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Manda ve himayeyi kabul etmeyen milletimiz, bu cennet vatanı bir bütün olarak koruyacak ve asla böldürtmeyecektir. Sivas Kongresi'nde tecessüm eden milli duruşa sahip çıkmaya ve bunu sürdürmeye kararlıyız' dedi.

İletişim Başkanlığı'ndan gelen açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas Kongresi'nin 101. sene dönümü sebebiyle mesaj yayımladı.

'MİLLETİMİZ İŞGALCİ GÜÇLERE ASLA BOYUN EĞMEYECEK'

İstiklal Harbi'nin dönüm noktalarından birisi olan Sivas Kongresi ve 4 Eylül 1919'un milletimizin zihninde oldukça önemli bir yeri olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

'Sivas Kongresi Milli Mücadele’nin mihenk taşı olmuş, Kurtuluş Savaşı'nın hazırlıkları burada yapılmıştır. Milletimizin işgalci güçlere asla boyun eğmeyeceği, birbirine sımsıkı kenetlenerek, mücadeleye hazır olduğu bütün dünyaya yine Sivas'tan ilan edilmiştir. Sivas Kongresi'nde alınan kararlar, Misakımilli'nin belirlenmesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışında, Kurtuluş Savaşı'nın tüm safhalarında ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atılmasında etkili olmuştur.'

'MANDA VE HİMAYEYİ KABUL ETMEYEN MİLLETİMİZ, BU CENNET VATANI BİR BÜTÜN OLARAK KORUYACAK VE ASLA BÖLDÜRTMEYECEKTİR'

Kongrede verilen kararların aynı zamanda milletin en sıkıntılı zamanlarında tüm dünyaya bildirdiği bir bağımsızlık manifestosu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mesajına şu ifadelerle devam etti:

'Milletimiz, her dönemde bayrağına, vatanına ve istiklaline yönelen tehditlere birlik ve beraberlik içinde direnmiştir. Genç-yaşlı, kadın-erkek tüm vatandaşlarımız, Kurtuluş Savaşı'ndaki ruh ve heyecanla, milli iradeye, geleceğine her zaman sahip çıkmıştır. Bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece hürriyetimize, değerlerimize ve kardeşliğimize yönelebilecek her türlü tehdit bertaraf olacaktır.

Sivas Kongresi'nin 101. yıl dönümünde bir kez daha ifade ediyoruz ki manda ve himayeyi kabul etmeyen milletimiz, bu cennet vatanı bir bütün olarak koruyacak ve asla böldürtmeyecektir. Sivas Kongresi’nde tecessüm eden milli duruşa sahip çıkmaya ve bunu sürdürmeye kararlıyız. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize el uzatanlar, karşılarında yine aynı iradeyi bulacak ve hüsrana uğrayacaklardır.'

Bugün ise şanlı zaferlerle bezenmiş tarihten aldıkları kuvvetle, geleceğe sağlam adımlarla yürüdüklerini, Türkiye'nin her sahada gelişmesi ve yok katetmek için azim ve istikrarla çalışmalarına devam ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelerle açıklamalarını sonlandırdı:

'Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm kahramanlarımızı saygı ve şükranla anıyor, bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için çalışan, ter döken, gerektiğinde canını veren ecdadın her birini şükranla yad ediyorum. Kongre'ye ev sahipliği yapan Sivaslıları ve tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR