Bursa'da HES Kodu Zorunluluğu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü açıklamalarının ardından bir kısıtlamada AVM'lere getirildi.

Bursa'da HES Kodu Zorunluluğu

Bursa'da HES Kodu Zorunluluğu

Bursa Valiliği'nden gelen açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile şehirlerarası toplu taşıtlarla (uçak, tren, otobüs) gerçekleştirilecek yolculuklarda Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından kod alındıktan sonra bilet işlemlerinin yapılması zaruriyetinin getirildiği anımsatıldı.

İl Hıfzıssıhha Kurulunun bugün düzenlediği toplantısında koronavirüs salgınını denetim altında tutabilmek için etkili bir yol olarak tercih edilen HES uygulamasının 24 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak koşuluyla uygulamaya konulmasına karar verildi.

Bursa Valiliği'nin aldığı yeni kararlar şu şekilde:

'Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde personel görevlendirilerek 'Hayat Eve Sığar' (HES) mobil uygulaması üzerinden; kurumda çalışan personel ve kuruma gelen vatandaşların HES kodları sorgulanacak.

Alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan/bulunacak çalışan, yönetici ve müşterilerin AVM'ye girişlerinde,

Çalışan personel kişi sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve iş yerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde,

Çalışan kişi sayısı 25 ve üzeri olan mağazalar ve işletmelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde,

Bankalarda çalışan, yönetici ve müşterilerin bankaya girişlerinde,

PTT merkezlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde,

Konaklama tesisleri ve özel ya da kamuya ait tüm misafirhanelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde HES kodlarının sorgulanmasına karar verildi.

Kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacak.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR