Bakan Soylu Çat'taki Depremden Zarar Alan Köyü Ziyaret Etti

İçişleri Bakanı Soylu, geçtiğimiz günlerde deprem meydana gelen Erzurum'un Çat ilçesine gitti.

Bakan Soylu Çat'taki Depremden Zarar Alan Köyü Ziyaret Etti

Bakan Soylu Çat'taki Depremden Zarar Alan Köyü Ziyaret Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde yaşanan depremin derinden etkilediği Erzurum'un Çat ilçesindeki Çayırtepe köyüne gitti. Bakan Soylu, "Şunu bilesiniz sizi evinize sokana kadar biz buraya gelip gideceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi. Nasıl kentsel dönüşüm varsa, kırsal dönüşüm konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bir çalışması var" diye konuştu.

Bingöl'den helikopterle Çat ilçesine giden Bakan Süleyman Soylu, 14 Haziran tarihinde Karlıova'da yaşanan 5,7 şiddetindeki depremden oldukça etkilenen Çayırtepe köyüne gitti. Köylülere geçmiş olsun ziyareti yapan Soylu, depremzede vatandaşlara, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamını yollarken "Sayın cumhurbaşkanımızın sizlere hem geçmiş olsun dilekleri hem de selamları var. Bizim görevimiz şu böyle bir afetten sonra sizi yalnız bırakmamak. İlk akşamdan itibaren bakanlarımız, milletvekillerimiz, valimiz, kaymakamımızla sizinle olmaya, ihtiyaçlarınızı gidermeye çalıştık" diye konuştu.

Evleri zarar gören vatandaşlara nakit desteği yapılacağını aktaran Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Evi yıkılanlar, ağır hasarlı olanlar, eğer eşyalarını alamıyorlarsa 5 bin lira yardım yapacağız. Elazığ'da da, Malatya'da da aynısı yaptık. Eğer eşyalarını çıkarıyorlarsa da başka bir yere geçiyorlarsa 2 bin 500 lira yardım yapacağız. Evi hasarlı olanlar, ağır hasarlı olanlar hatta orta hasarlı olup da evine giremeyenlerin hemen yanına çadır kuracağız. Yetmedi, bunu Elazığ'da, Van'da, Malatya'da da yaptık özellikle köylerin tamamına konteyner göndereceğiz. Şunu bilesiniz; sizi evinize sokana kadar biz buraya gelip gideceğiz. Burada krizi yöneten arkadaşlarımız, valilerimiz, kaymakamlarımız, AFAD'ımız, Kızılay'ımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız hep beraber emrinize amadeyiz. Bizim görevimiz huzur içerisinde sizi karşı karşıya kaldığınız meseleden çıkartıp, Allah nasip ederse bunu sağlayabilmektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı daha var. Depremde evi ağır hasar görenler ve yıkılanlarla ilgili çelik konstrüksiyon evler yapmaktır. Aynısı Malatya ve Elazığ'da yapılmaya başlıyor. Önümüzdeki yılın bundan 1-2 ay sonrası bir zaman dilimi içerisinde bunları yetiştirmektir. Bir talimatı daha var. Bu bölgede depremde etkilenebilecek taş evler var. Cumhurbaşkanımız talimat verdi. Nasıl kentsel dönüşüm varsa, kırsal dönüşüm konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bir çalışması var. Allah bizi bir afetle karşı karşıya bırakmasın. Devletimizin bütün imkanları sizinle beraberdir, sizi yalnız bırakmayız."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR