Bahçeli'den Çok Önemli Yerel Seçim Önerisi

MHP lideri seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Seçim sonuçlarına itiraz hukuki hak. YSK'nın en sağlıklı ve sağduyulu sonuca ulaşılacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Bahçeli'den Çok Önemli Yerel Seçim Önerisi

Bahçeli'den Çok Önemli Yerel Seçim Önerisi

Seçim sonuçlarına yapılan itirazlar bugün itibariyle sona ererken Devlet Bahçeli'nin yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. Bahçeli yaptığı konuşmada yerel seçim sisteminde değişikliğe gidilmesi önerisinde bulundu.

Bahçeli, "Sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını belirlesin." diye konuştu. 

Konuşmasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Devlet Bahçeli'nin konuşmasından önemli satırbaşları şöyle:

"Seçim sonuçlarına itiraz elbette hukuki bir haktır. Eğer usulsüzlük varsa, eğer kullanılan oylar tutanaklara geçirilmemişse bunun mutlaka tamir ve telafisi şarttır. Geçersiz oyların kuyumcu titizliğiyle incelenmesi zarurettir. Bilhassa İstanbul, Ankara, Iğdır gibi illerimizde milli iradenin tam ve eksiksiz şekilde sandığa yansıması, sandık hilelerine, oy dolandırıcılığına, demokrasi kalpazanlarına fırsat verilmemesi asıldır, esastır.

Zillet İttifakı ise sadece üç ilçede sonuç aldı. 22 ilçe belediyesinin kazanılmasına rağmen büyükşehir belediye başkanlığına maalesef CHP'li bir isim seçildi. Benzeri bir durum İstanbul'da da yaşandı. Bu nasıl bir iştir? Karşımızda bir sistem adaletsizliği, bir sistem dengesizliği söz konusu değil midir? İlçelerde başarı kazanıp büyükşehirde kaybetmek gerçekten normal ve kabul edilir şey olmayacaktır. Bu sistem sorununun ele alınıp çözüme kavuşturulması önümüzdeki gündem konularından birisi olmalıdır. İlçelerde sandığa yansıyan iradeyle büyükşehir belediyesi seçiminde sandıktan çıkan neticenin çelişmesi demokrasi açığı, bir sistem arızasıdır. Bu kadar yorulmaya gerek yoktur. Pek çok oy pusulasıyla kafaların karışmasına da gerek yoktur.

Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi olsun olmasına, ama ilçelerdeki irade büyükşehire istikamet çizmiyorsa, etki etmiyorsa buna ne diyeceğiz, nasıl yorumlayacağız? Öyle bir sistem inşa edilsin ki, sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin. Hiç olmazsa büyükşehir ölçeğinde hem bir tutarlılık hem bir ahenk hem de bir denge sağlanmış olur. Tıpkı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde olduğu gibi. Bu kapsamda da merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında tam bir uyum sağlanarak Türkiye daha da güçlenmiş hale gelecektir."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri