Ankara Garı önünde 100 kişinin yaşamını yitirdiği terör örgütü DAEŞ saldırısı ile alakalı içlerinde firarilerin de yer aldığı 36 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. 9 sanık 101'er defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. İlk duruşması 7 Kasım 2016'da gerçekleştirilen davada bugüne dek 54 celse yapılmıştı.

SANIKLAR 101 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİSLE CEZALANDIRILDI

Yakub Şahin, Hakan Şahin, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hacı Ali Durmaz ve Hüseyin Tunç'un, "anayasal düzeni ihlal" suçlaması ile 1'er, "100 kişiyi kasten öldürme" suçundan da 100'er defa olmak üzere toplam 101'er defa ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

9 sanık ayrıca ''öldürmeye teşebbüs''ten 10 bin 557'şer sene hapisle cezalandırıldı.

SAVCININ MÜTALAASI

Cumhuriyet savcısının 12 Haziran'da verdiği mütalaada, saldırının terör örgütü DEAŞ için yapıldığına dikkati çekere, sanıklardan Abdülmutalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakub Şahin, Hakan Şahin, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hacı Ali Durmaz ve Hüseyin Tunç'un, "anayasal düzeni ihlal" suçlaması ile birer, "100 kişiyi kasten öldürme" suçlaması ile de 100'er defa olmak üzere toplam 101'er defa ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları istemişti.

Söz hususu sanıklar için ayrıca 20'si çocuk 391 insanı öldürmeye teşebbüs suçlaması ile de ayrı ayrı 11 bin 730'ar sene hapis cezası talep edilmişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.