Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili ve tekrardan Kayseri’den milletvekili seçilen Mustafa Elitaş, gündeme dair kritik açıklamalar yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başkanının 3. turda seçileceğini ifade eden Milletvekili Elitaş, olağanüstü halin (OHAL) 18 Temmuz gecesi kaldırılacağını, meclisteki dengeler açısından yeni kabinede seçilen vekillerden 3'nün yer alabileceğini belirtti. AK Parti Milletvekili Elitaş, TBMM'nin açılmasının sonrasında ilk görüşülecek kanun tasarılarının, çocuk tacizcilerine ve hayvana şiddet uygulayanlara verilecek cezalarla alakalı olacağını da ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri'de milletvekili mazbatasını aldıktan sonra ziyaret ettiği Demirören Haber Ajansı'na (DHA) gündeme dair öenmli açıklamlarda bulundu.

Elitaş’ın açıklamasından önce çıkanlar şu şekilde:

'3 SİYASİ PARTİ ANLAŞIRSA ERKEN YEREL SEÇİM OLUR'

Mustafa Elitaş, yerel seçimlerin sohbaharda yapılacağı yönündeki iddiaları da ilişkin konuştu. Milletvekili Elitaş, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

''Yerel seçimlerle ilgili biz AK Parti olarak 2013 yılında bir girişimde bulunmuştuk. O dönemde CHP ve MHP 'evet' demişti. Bunun halk oylamasına gitmeden yapılması şarttı. O dönem yerel seçimler için CHP uzlaşmak yerine vazgeçmişti. Ondan dolayı seçimlerin kasım ayında yapılması gerçekleşmemişti. Biliyorsunuz rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu 2009 yılındaki yerel seçimlerde 'hava şartlarının olumsuz olması' diye ifade ettiğimiz bir şehadet şerbetini içti’’ diye konuşan Elitaş, ‘’Ondan sonra bütün siyasi partiler, sonbaharda kasım ayının ilk haftası veya ikinci haftası aslında ekim ayının da son haftası olabilirdi, ancak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olduğundan dolayı böyle bir şeyin olmaması gerektiğini ifade ettileri Kasım ayının ilk pazar ya da ikinci pazar günü, bu da 1 ile 8'i arasını içeren bir zaman dilimini içeriyor, bu tarihte olmasının benim kanaatimce uygun olduğunu düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

Anayasa’nın ilgili maddesinin değişmesi ile böyle bir durumum olabileceğini ifade eden Elitaş ‘’Bunun referanduma gitmeyecek şekilde değişmesi lazım. Çünkü referanduma giderse referandumun halk oyunu sunulmasıyla ilgili kanunun 60 günlük süresi var. Parlamentodan geçmesi 1 aylık bir süre. 60 günlük süre dediğimizde Ekim ayına geliyor. Ekim'de referandumdan geçirilse bile 90 günlük bir süre var. Bu sefer Mart yerine Şubat ayına alması gerekiyor. Bu konuda 3 siyasi partinin anlaşması gerekiyor. AK Parti, CHP ve MHP'nin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir durum sözkonusu değil. Milliyetçi Hareket Partisi de böyle bir şeyin olmadığını ifade etti ama diğer siyasi partiler böyle bir beyanda bulunursa yetkili kurullar değerlendirme yapar" şeklinde konuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.