Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, mazbatasını almak için geldiği Gaziantep Adliyesi önünde basın mensuplarının 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın öldürülmesine dair yöneltilen soruları cevapladı.

Ankara’da öldürülen Eylül’ ile ilgili üzüntülerini ifade eden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, olaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Olayın faili veya failleriyle ilgili soruşturma süreci en hızlı şekilde sonuçlanacak ve en ağır cezayı alacaktır. Yargı makamları konuyla ilgili soruşturmayı yapmaktadır. Bizler de bu konunun takipçisi olacağız. Olayla ilgili bir tutuklu ve gözaltılar söz konusu. İlgili makamlar ifadeleri ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra durum tüm yönleriyle açıklanacaktır’’ diye konuşan Adalet Bakanı, ‘’Olayın cinsel istismar boyutuyla ilgili iddiaların doğru olup olmadığı, adli tıp soruşturmasının ardından netlik kazanacaktır. Şu anda bununla ilgili fiilin olup olmadığıyla ilgili tam bir şey söylemek erken olur. Adli tıp makamları incelemelerini devam ettirmektedir. Bu olayla ilgili sosyal medyada cesedin farklı parçalara ayrıldığı gibi bir takım yanlış, doğru olmayan bilgiler var. Bu konuda savcılık makamının bilgilendirmesine itibar edilmesi gerekir’’ ifadelerini kullandı.

CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINA İLİŞKİN YASA TASARI

Cinsel istismar suçlarına dair yasa tasarının anımsatılmasının ardından Bakan Gül, bu hususta AK Parti olarak cezaları ağırlaştırdıklarını ifade etti.

Bakan Abdülhamit Gül, bu hususta yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine komisyon kurulduğunu hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle suça giden sebepleri engelleyecek, caydıracak neler olabilir bunları ortaya koyduk. Faillerin mağdur veya yakınlarıyla irtibata geçebileceği, ortamlarda bulunabileceği gelişmeleri engelleyecek çalışmalardan tutun da cezaları, infazları artıracak çalışmalara kadar tüm düzenlemeleri yaptık. Bu husus, Meclisimizin ilk gündem maddelerinden birisi olacak. Biliyorsunuz tasarıyı meclise sevk etmiştik ama meclisin tatile girmesiyle yasalaşmamıştı. İlk dönemde bu konu kanunlaşacaktır."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.