TZOB Başkanı Bayraktar: 'Ispanağın Suçu Yok!'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar,

TZOB Başkanı Bayraktar: 'Ispanağın Suçu Yok!'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar, ıspanaktan kaynaklandığı öne sürülen zehirlenme vakalarına yönelik "Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Ispanağın suçu yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var" diye konuştu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, muz, narenciye ve domates hasadı için Antalya'nın Alanya ilçesine ulaştı. Alanya Ziraat Odası'na uğrayan Bayraktar, basına ıspanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme vakalarına yönelik bir açıklama gerçekleştirdi

Olayın tamamen tarım işçilerinin bilinçsizliğinden olduğunu bildiren Bayraktar, tarım işçilerinin yanlışlıkla otları ıspanak sanarak hasat ettiklerini dile getirdi.

Olayın nedeni belirlenmeden çiftçinin bilinçsizce tarım ilacı veya kimyasal madde kullandığı suçlamalarının kendilerini üzdüğünü belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

'OLAY, TARIM İLAÇLARINDAN YA DA KİMYASAL MADDELERDEN KAYNAKLANMIYOR’

"Bugün ülkemizde 163 bin 910 dekar alanda 125 bin 174 ton ıspanak üretilmektedir. Bu kadar ıspanak ne olacak? Tam hasat zamanında sadece bir tarlada yaşanan olayda üreticilerimizin bir yıllık emeği boşa mı gidecek? Şu anda ıspanak tüketiminde ciddi bir gerilemenin olduğu görülmektedir. Ispanak gibi değerli bir üründen insanlarımız mahrum bırakılmamalıdır. Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Ispanağın suçu yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var ona dikkat etmemiz lazım. Yaşanan olay bizi çok üzdü. Durumun Ankara Beypazarı'nda 6 hektarlık bir tarlada ıspanak hasadı sırasında 100-150 metrekarelik alanda bulunan yabani otların yanlışlıkla ıspanağa karışmasından kaynaklandığı görülmüştür. Olayın tarım ilaçlarından kimyasal maddelerden kaynaklanmadığı açıktır."


Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız

Yorum Yaz