Türkiye’de yerleşik vatandaşların dövize endeksli gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri yapmasını engelleyen ve mevcuttaki sözleşmelerin TL’ye çevrilmesine yönelik esasları belirleyen düzenlemenin ayrıntıları belli oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ’de değişikliğe gidilmesini içeren tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğin döviz türünden ve dövize endeksli sözleşmeleri içeren 8’inci maddesinde değişiklik yapılarak, Türk Lirası ile yapılması zorunlu sözleşmeler ve istisna bünyesindeki sözleşmeler 25 başlık altında tekrar hazırlandı. Türkiye’de yerleşik vatandaşlar, kendi aralarında akdedecekleri, gayrimenkul satış, kiralama sözleşmeleri ile iş ve hizmet sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacak.

Dövize endeksli kararlaştırılabilecek sözleşmeler  Türkiye’de yerleşik vatandaşların kendi aralarında gerçekleştirecekleri anlaşmalar dışında kalan sözleşmelerde dövizden TL’ye geçişinde 2 Ocak 2018 kuru esas alınacak. Menkul satış ve kiralama sözleşmelerinde, bilişim teknolojileri kapsamında yurt dışında üretilen yazılımlara yönelik satış sözleşmelerinde, donanım ve yazılımlar hakkında lisans ve hizmet sözleşmelerinde, gemilere ilişkin finansal kiralama (leasing) sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklı diğer ödeme yükümlülükleri döviz türünden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek. 

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.