S&P: Coronavirüs Asya- Pasifik Piyasalarından 211 Milyar Dolar Silebilir

Standard & Poor’s'dan (S&P) yapılan açıklamada Avustralya, Hong Kong, Singapur, Japonya, Güney Kore ve Tayland’ın bu yıl ya resesyona gireceği ya da resesyona çok yakın düşük bir büyüme göstereceği de ifade edildi.

S&P: Coronavirüs Asya- Pasifik Piyasalarından 211 Milyar Dolar Silebilir

S&P: Coronavirüs Asya- Pasifik Piyasalarından 211 Milyar Dolar Silebilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), koronavirüsün (Covid–19) Asya- Pasifik piyasalarından yaklaşık 211 milyar dolar silebileceğini bildirdi.

S&P’den yapılan açıklamada Avustralya, Hong Kong, Singapur, Japonya, Güney Kore ve Tayland’ın bu yıl ya resesyona gireceği ya da resesyona çok yakın düşük bir büyüme göstereceği duyuruldu.

Açıklamada ayrıca coronavirüs sebebiyle Çin’in 2020 yılı büyüme tahmininin yüzde 5,7’den 4,8’e çekildiği ifade edilirken, virüsün Asya- Pasifik piyasalarından yaklaşık 211 milyar dolar silebileceğinin altı çizildi.

“Covid-19 ne kadar yayılırsa Asya-Pasifik’teki ekonomiler üzerindeki ekonomik yansımalar da o kadar uzun sürecek.” denilen açıklamada oluşacak ekonomik zararın hane halkı, şirketler, bankalar ve hükümetler tarafından da üstlenileceği anımsatıldı.

Açıklamada, “Bazı ekonomik aktiviteler, özellikle hizmet sektöründekiler, tamamen ortadan kalkacak.” değerlendirmesine yer verildi.

S&P’nin açıklamasında gelişmelerden en olumsuz etkileneceği düşünülen ekonomilerin, Hong Kong, Singapur, Tayland ve Vietnam gibi turizm gelirlerinin toplam ekonomiler içerisinde önemli paya sahip olan ülkeler olduğu ifade edildi. Ayrıca bu ülkelerin ekonomilerinin elektronik ve otomotiv endüstrileri tedarik zincirinde meydana gelebilecek aksamalara karşı da son derece hassas durumda olduğunu vurgulandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR