İTO Başkanı Avdagiç: Coranavirüs Sonrası Siparişleri Yetiştirmek İçin Mesaileri Artırdık

İTO Başkanı Avdagiç, yeni tip coronaviüs nedeniyle tedarik zincirinde dünyanın Türkiye'yi "B planı" olarak gördüğünü ifade ederel, "Birçok sektörümüzde gelen siparişleri karşılamak üzere mesailer artırıldı." dedi.

İTO Başkanı Avdagiç: Coranavirüs Sonrası Siparişleri Yetiştirmek İçin Mesaileri Artırdık

İTO Başkanı Avdagiç: Coranavirüs Sonrası Siparişleri Yetiştirmek İçin Mesaileri Artırdık

İTO Başkanı Avdagiç, yeni tip coronaviüs nedeniyle tedarik zincirinde dünyanın Türkiye'yi "B planı" olarak gördüğünü ifade ederel, "Birçok sektörümüzde gelen siparişleri karşılamak üzere mesailer artırıldı." dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç'in açıklamasında, coronavirüsün Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra bütün dünyaya yayıldığını anımsatarak, Türkiye'de neredeyse 2,5 ay sonra ilk vakanın görülmesinde Sağlık Bakanlığı'nın zamanında aldığı önlemlerin ciddi etkisi olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nca oluşturulan Bilim Kurulu'nun etkin ve sonuç odaklı faaliyetler düzenlediğini belirten Avdagiç, birçok can alan virüsün dünyada ve Türkiye'de en az kayıpla silinip gitmesini temennisinde bulundu.

Avdagiç, Türkiye'nin aldığı önlemlerin çok yerinde olduğunu ifade ederek, "Bu tür vakalarda önlemlerin yanı sıra bir şeye daha dikkat etmeliyiz. Koronavirüse karşı psikolojik mağlubiyet içine girmemeliyiz. Çünkü bu aynı zamanda psikolojik bir savaştır. Şunu hatırlatmak isterim; hastalığın Çin'den sonra en çok görüldüğü İran ve İtalya, Çinlilerin iş amaçlı yerleşik bulunduğu ülkeler… Türkiye'de ise böyle bir durum söz konusu değil." dedi.

Coronavirüsten kaynaklanan problemlerin sağlık boyutunun ötesine geçtiğini belirten Avdagiç, şu ifadeleri kullandı:

"Dünya sistemi adeta bu virüs üzerinden test ediliyor. Salgın ve karantinalar nedeniyle Çin, sanayi üretimini yarı yarıya kısmak zorunda kaldı. Dünya üretimindeki payı, tek başına yüzde 20 olan bu ülkeden ara malı temininde aksaklıklar yaşanılıyor. Dünyanın üretim platformu Çin’den yeteri kadar ara malı temin edilemez olunca Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde dahi fabrikalar kısmi olarak faaliyetlerini durdurdu. Bu süreçte, Türkiye dünyada bir 'B planı' olarak görüldü. Çin'den mal temin edemeyenler, Türk şirketlerine yöneldi. Yıllardır aramayan müşteriler aramaya ve sipariş geçmeye başladı. Hazır giyimden promosyona, birçok sektörümüzde gelen siparişleri karşılamak üzere mesailer artırıldı."

"Coronavirüsün ekonomiye etkilerine karşı hazırlıklı olmalıyız"
Şekib Avdagiç, ekonomide dengelerin bu dönemde çok iyi korunması gerektiğini belirterek, Türkiye'de diğer ülkeler gibi yaygın bir şekilde görülmese de coronavirüsün ekonomiye etkilerine karşı hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirdi.

Avdagiç, İTO olarak coronavirüsle ilgili önemli bir faaliyet içerisinde olduklarını belirterek, "Hükümetin açıklamalarını dikkate alarak seyahatleri sınırlandırdık. 2020 fuar takvimimizde yer alan Tacikistan ve Etiyopya 1. Türk Ürünleri Fuarları ile Gana 2. Türk Ürünleri Fuarı'nı erteledik." diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin güçlü, üretken ve nüfus ortalamasının da oldukça genç olduğunu belirten Avdagiç, bu üstünlüklerin coronavirüsün ekonomiye önemli zarar vermesini önleyeceğini belirtti.

Virüsün etkisiyle ekonomide beklenmedik duruşlar öngörmediklerin belirten Avdadiç, şu ifadeleri kullandı:

"İş dünyasından ve üyelerimizden şunu istiyoruz; koronavirüs sebebiyle dünyada oluşan yeni üretim koşullarına hızla adapte olun. İşlerinizi aksatmayacak şekilde yurt dışı temaslarınızı, yurt dışındaki tedarikçi ve müşterilerinizle sürekli iletişim halinde, en uygun seviyede tutun, optimize edin. Teknolojiyi aktif bir şekilde kullanın. Risk analizlerini iyi yapın. Koronavirüsten dolayı ortaya çıkan süreci yakından izleyin. İşlerinize yönelik önlemlerinizi de buna göre alın. Koronavirüsün merkezi Çin'de yılın ilk 2 ayında ihracat yüzde 17,2, ithalat da yüzde 4 düştü. Yani toplam dış ticarete etkisi yüzde 20'ler civarında oldu. Gelişmelere bir de bu açıdan bakalım."

Dünya çapında yaşanan konteyner sıkıntısı ve limanlardaki gecikmelerin Türkiye'nin dış ticaretini etkilediğini belirten Avdagiç, "Karantinaların ve diğer engellemelerin etkisiyle giden konteynerların geri dönüşünde sıkıntılar yaşanıyor. İhracatçılar konteyner bulsa gemi, gemi bulsa konteyner bulmakta zorluk çekiyor. Bu bizim için önemli bir sorun." diye konuştu.

Dünyada coronavirüsün sebep olduğu olumsuzlukların petrol fiyatlarını da etkilediğini ifade eden Avdagiç, şu ifadelere yer verdi:

"2020'ye 66 dolardan başlayan ülkemizde de kullanılan Brent tipi petrol, varil başına 32 dolar seviyesine geriledi. Böylece petrol fiyatı, 70 günde yarı yarıya düşmüş oldu. Türkiye'ye yansıması için şunu söyleyebiliriz; fiyatlardaki gerileme, enerji ithalatımızda da gerilemeyi beraberinde getirecektir. Petrol fiyatlarındaki gerileme doğal gaz faturamıza ise her zaman olduğu gibi 6 aylık gecikme ile yansıyacak. Önce petrol, ardından doğal gaz ithalatımızda, dolar bazında gerileme bekliyoruz. Ayrıca birçok ürünün ham maddesi olan petrol fiyatındaki gerileme, enerji dışındaki fiyatların inmesine de sebep olacaktır. Dolayısıyla 2020'nin bundan sonrasında petrol fiyatları düşük kalmaya devam ederse Türkiye'nin ithalatında dolar bazında düşüş olacaktır. Genel ithalatımızda, enerji ithalatımızdaki düşüşün en az iki katı kadar düşüş bekliyoruz."

"Çözümün bir parçası olmaya kararlıyız"

İTO Başkanı Avdagiç, Çin'in ister istemez tedarikte güçten düştüğü bir süreçte dünyanın Türkiye'yi "B planı" olarak görme eğiliminde olduğunu ifade ederek, "Bu dönemde ticari ahlaktan hiç ödün vermeden, güvenilir tedarik ülkesi olarak öne çıktığımızda, coronavirüs sonrasında dünya bizi 'A planı' olarak görmeye başlayacaktır." diye konuştu.

Göçmen probleminde Türkiye'nin verdiği güçlü mesajların benzerinin coronavirüs testinden geçen dünyaya ticaret alanında da verilmesi gerektiğini belirten Avdagiç, İstanbul iş dünyası olarak bu güçlü dönemde sorunların değil, çözümün bir parçası olmaya kararlı olduklarını belirtti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR