Gözler Merkez’de, Borsa, 250 Bazla Coşar

Gözler Merkez'in faiz toplantısında. 250 baz ve üstü faiz kararı piyasaları coşturacak. Peki aksi durumda ne olacak. Her durum senaryosu, haberimizin detayında!

Gözler Merkez’de, Borsa, 250 Bazla Coşar

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faiz toplantısında.

Piyasalarda, PPK’nın faiz arttıracağına, neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Piyasaların ilk beklentisi, 150 baz ile 200 baz puan artış yönünde olsa da, Goldman gibi kurumların, Merkez’in kendine hareket alanı bırakmak adına, 300 baz puan artırması gerektiği haberleri ile beklenti de yükseldi.

250 BAZ VE ÜSTÜ PİYASALARI COŞTURUR

250 baz ve üstü faiz kararı piyasaları coşturacak.

Hisse Senedi Uzmanı ve Fon Yöneticisi Cenk Akyoldaş,

250 baz puan ve üstünün makul, olduğunu, kararın, 250 baz puanın altında kalırsa, BİST100 Endeksinin yukarı gitmek istese de, sersemleyerek satış getireceğini söyledi.

Akyoldaş’a göre bu senaryoda, Borsa, 1.195’lere kadar gerileyecek.

100 BAZ VE ALTI SERT SATIŞ GETİRİR!

Altın, bir iki hafta daha bu seviyelerde seyredeceği öngörüsünü paylaşan, Akyoldaş, ‘Getiri yukarı doğru kalkmaya başladı. Bu durumda ters çalışır. Ve altın fiyatı aşağı doğru gider’ dedi.

ABD’den mali canlandırma paketinin geçmeyeceği görüşünü tekrarlayan, Akyoldaş, ‘Demokratlar, dün, Cumhuriyetçilerin 500 milyarlık paketini geçirmedi. Paket işi zor. Ve sürekli 48 saat öteleniyor’ dedi.

Paketle ilgili görüşmelerin sürekli ötelenmesi ile piyasanın bozulması gerektiğini kaydeden Akyoldaş, ABD’de piyasanın zayıf ve düşüşe meyilli olduğunu anımsatıyor.

DOLAR 7,5 TL’YE GERİLER

Faiz kararının, 250 baz ve üstü gelmesi durumunda, Akyoldaş, dolar/TL’nin 7,5 TL’ye gerileyeceğini kaydetti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR