Emeklilerin Kurban Bayramı İkramiyesinin Tarihi Belli Oldu

Hükümet, 12.5 milyon emeklinin Kurban Bayramı ikramiyesini 5-9 Ağustos arasında ödeyecek. Bu tarihe dek emekli olanlar da ikramiye alacak. Toplam ödeme 12 milyar liraya ulaşacak

Emeklilerin Kurban Bayramı İkramiyesinin Tarihi Belli Oldu

Emeklilerin Kurban Bayramı İkramiyesinin Tarihi Belli Oldu

Bu sene yaklaşık 12.5 milyon kişi ikinci bayram ikramiyesini alacak. Emekli ikramiyeleri 5-9 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı öncesi hesaplara yatacak. Kurban Bayramı için emekli ve hak sahiplerine yaklaşık 12 milyar lira bayram ikramiyesi verilecek. Ödemeler ile alakalı kesin tarih Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanacak.

YENİ EMEKLİ DE ALACAK

Bu tarihe dek emekli olanlar da ikramiye alabilecek. Hem eşi ya da anne-babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha fazla ise o dosya baz alınarak verilecek. Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 50, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise ikramiyesi 500 lira olacak.

Yılda 2 defa biner lira bayram ikramiyesini emekliler ve maluller tam olarak alıyor. Eğer emekli ölmüşse, ikramiyeden hak sahibi eş ve çocukları da faydalanıyor. Bu kişiler ikramiyelerden hisseleri oranında alıyor. Ödeme hisse oranları çerçevesinde paylaştırılıyor. Vefat eden emeklinin aylığını yalnızca eşi alıyorsa ve hisse oranı yüzde 75 ise eşe yapılacak bayram ikramiyesi ödemesi 750 lira olarak veriliyor. Eğer eşin yüzde 50, 2 çocuğunun yüzde 25'er hissesi varsa, eşin ikramiyesi 500 lira, çocuklarınki ise 250'şer lira ödeme yapılıyor. Bu durumda senede 2 defa eşe 500 lira, çocuklara da 250'şer lira veriliyor. Maaşı 600-999 lira arasında olan 220 bin emeklinin geliri de bin liraya çıkarılırken, bin liranın altında bayram ikramiyesi alan tek bir vatandaş kalmayacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR