Yeni yıla az zaman kala milyonlarca vatandaş merakla maaşlara yapılacak zam oranını bekliyor. Yapılacak zamlarda belirleyici olacak en büyük etmen 2018 yılı ikinci yarısında gerçekleşecek olan enflasyon oranı olacak. Tüm emeklilere Haziran ve Temmuz aylarında zam uygulanacak ayrıca bayram ikramiyeleri de devam edecek. 

Türkiye'de 12,3 milyon emekli vatandaş hız kesmeden yenı yılda maaşlara yapılacak zammı araştırıyor. Ocak ayında maaşlara uygulanacak zam miktarında en büyük belirleyici 2018 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı olacak. 

Emeklilere mevcut düzenlemeyle Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde biner liralık ödeme yapılacak.Ayrıca bu ödemelerde artış olması da gündemde. 

Türkiye Emekliler Derneği, yeni yılda ikramiyelerin en az enflasyon oranında artırılmasını talep etti. Dernek Başkanı Kazım Ergün, "İkramiyelerin en az enflasyon oranında artırılmasını istiyoruz'' açıklamasını yaptı. 

Gelir ve aylıklarla birlikte her yıl artan sosyal yardımlar gibi emekli bayram ikramiyeleri de bir artış sistemine endekslenmeli" açıklamasını yaptı. Emeklilerden de gazetemize konuyla ilgili çok sayıda telefon geldi. İkramiyeye yönelik yasada, tutarın artışı bir kurala bağlanmamıştı. Ancak ikramiye tutarının her yıl artabileceği mesajları verilmişti.

İKRAMİYE TUTARI YENİ YILDA BİN 208 LİRAYA YÜKSELECEK

Eğer ikramiyedeki artış enflasyona endekslenirse, tutar her yıl bir önceki yıl gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi oranında yükseltilebilecek. 2019 Yılı Programı'nda 2018 yılı için enflasyon tahmini yüzde 20.8 olarak yer aldı.

Bu tahmin gerçekleşirse, ikramiye tutarı yeni yılda bin 208 liraya yükselecek.

2019'DA 416 LİRA ARTIŞ OLACAK

Emekliler, bu durumda iki bayram için 2019 yılında toplam 2 bin 416 lira ikramiye alacak, 416 lira artış elde etmiş olacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.