BDDK'dan Yeni Hamle!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yabancı bankalarla swap limitlerinde esnemeye gittiğini açıkladı.

BDDK'dan Yeni Hamle!

BDDK'dan Yeni Hamle!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 'Bankaların vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri swaplarda sınırlamalar gevşetildi' açıklamasında bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yurt dışı yerleşiklerle vadede Türk Lirası satım yönünde yapılan para swapı, opsiyon, forward ile öteki türev işlemleri ile ilgili limitleri artırdığını belirtti.

BDDK, son dönemdeki normalleşme hamlelerinin sürekliliği niteliğinde olmak üzere bankaların türev işlem sınırlarını tekrar belirledi.

SWAP SINIRLARI ESNETİLDİ

Bu çerçevede, bankaların konsolidasyona tabi yurt dışında yer alan kredi kuruluşu ile finansal kuruluş özelliğini haiz ortaklıklarıyla yaptığı işlemler dışında, yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede Türk Lirası satım yönünde yapacakları para swapı, opsiyon, forward ve öteki türev işlem miktarları toplamının bankaların en son hesaplanan meşru öz kaynaklarına miktarı artırıldı.

Böylelikle konu olan oran, vadesine yedi gün kalan işlemler için % 2'den % 5'e, vadesine otuz gün kalan işlemler için % 5'ten % 10'a, vadesine bir sene kalan işlemler için % 20'den % 30'a yükseltildi

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR